• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 06/03/2023

Κολλάνε τα κονδυλώματα με το στοματικό σεξ;

23 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι. Μπορεί να εμφανιστούν και στη στοματική κοιλότητα

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • ΝΑΙ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Τα κονδυλώματα οφείλονται σε κάποιους υποτύπους του hpv. Οι hpv μπορούν να μεταδωθουν κ με στοματογεννητικη επαφή.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • σαφώς !

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • ναι αλλα στο λαρυγγα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι ,αν υπάρχει ο ιός είτε στη στοματική κοιλότητα είτε στα γεννητικά όργανα

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η μεταδοση μπορει να γινει με κολπικη,πρωκτικη ή στοματικη επαφη απο ατομο που φερει εμφανη κονδυλωματα ή ειναι ασυμπτωματικος φορεας.η εκδηλωση μετα απο μολυνση μπορει να ειναι τις επομενες εβδομαδες ή κ μηνες .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Σπάνια εμφανίζονται και στη στοματική κοιλότητα

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Ναι κολλάνε γιατί ο ιος HPV μπορεί να προσβάλλει τον στοματικό βλεννογόνο οπότε αν κάποιος έχει στο στόμα κονδυλώματα και κάνει στοματικό στον/στην ερωτική σύντροφο, μπορεί να κολλήσει στα γεννητικά όργανα τον HPV o/η σύντροφος, όπως και το αντίθετο φυσικά. Το σάλιο προστατεύει αλλά εν μέρει...

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • παρα πολυ σπάνια

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Δεν κολλάνε ΄όλα τα στελέχη , κάποια όμως μπορείμ να προκαλέσουνε έως και καρκίνο του Λάρυγγα ( οπότε θέλει προσοχή)

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Εφόσον είναι ενεργός ο ιός, δύσκολα αλλά μπορεί να μεταδοθούν.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Κολλάνε στον στοματικό βλεννογόνο δηλ. στο στόμα απο αιδοιολειχια η' πεολειχία και απο το στόμα εαν εχει κάποιος στα γεννητικά όργανα

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • φυσικά και μπορεί να προσβάλλουν μέχρι και τις φωνητικές χορδές.

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Ναι βέβαια

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΣΠΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑΙ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα, η απάντηση είναι ναι, ο HPV που προκαλεί τα κονδυλώματα μεταδίδεται με το στοματικό σεξ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Κάποιοι τύποι κονδυλωμάτων μπορεί να κολλήσουνε στο φάρυγγα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Βεβαίως μπορούν να αναπτυχθούν και στον στοματικό βλεννογόνο .

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Ναι η λοίμωξη από τον ιό των ανθρωπίνων κονδυλωμάτων μπορεί να μεταδοθεί και με το στοματικό σεξ.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Μάλιστα υπάρχει λαρύγγικη θηλαματωση αλλά σχετικά πιο σπάνια

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Μάλιστα μπορείτε να κολλήσετε γενικά ο ιός των κονδυλωμάτων κολλάει με όλα τα υγρά του σώματος

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι, βεβαίως και κολλάνε.

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας