• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 13/03/2023

Καλησπέρα σας ! Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα κονδυλώματα ,ηρθε σε επαφη το χερι μου με τα σωματικα υγρα εκσπερματησης ενος αντρα που ειχε στα γενετικα του οργανα ,χωρις να ερθουμε σε σεξουαλικη επαφη,βέβαια βρίσκεται στην φάση που βάζει απλά αλοιφές και κάνει λέιζερ έχει διακόψει την φαρμακευτική αγωγή ! Και η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορουσα να εχω κολλησει κατι?Αν θυμάμαι καλά έπλυνα αμεσως τα χέρια μου αλλά από το αγχος δεν θυμάμαι την σειρά !Επισης δεν εχω εμβολιαστει κατα του HPV .Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας .

15 ειδικοί απάντησαν

  • Λίγο δύσκολο να κολλήσετε εαν δεν υπάρχουν εμφανείς βλάβες στο πέος

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Απο το χέρι σας δεν μπορείτε να κολλήσετε. Εάν έχετε επαφές σεξουαλικές όμως.. πιθανότατα να είστε φορέας του ιού. Όπως και το 90-95%του πληθυσμού

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, οποιοδήποτε επαφή με περιοχή με κονδυλώματα μπορεί να είναι πηγή μόλυνσης θεωρητικά.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ενα 6μηνο μετα τη θεραπεια κ του τελευταιου κονδυλωματος η μεταδοση στο σεξουαλικο συντροφο ειναι αυξημενη.ο hpv μεταδιδεται μεσω της τριβης δερμα με δερμα ή βλεννογονου .εαν τις επομενες εβδομαδες εμφανισετε καποιο υποπτο εξανθημα στη γεννητικη περιοχη θα απευθυνθειτε στο γυναικολογο/δερματολογο σας.Φυσικα ειναι η σωστοτερη επιλογη να εμβολιαστειτε διοτι το εμβολιο σας καλυπτει για κονδυλωματα(εαν δεν εχετε ηδη εκτεθει) σε ποσοστο πανβ απο 90%.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Θεωρητικώς γίνεται να μεταδοθεί ο ιός και έτσι, απλά είναι πολύ απίθανο εφόσον πλυθήκατε και το χέρι σας δεν ακούμπησε τα δικά σας γεννητικά όργανα. Μην ξεχνάτε όμως και τη στοματική επαφή.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλή σας μέρα εάν μετά από την πράξη του άντρα ακουμπήσετε την ευαίσθητη περιοχή σας ναι υπάρχει πιθανότητα μετάδοσης δυστυχώς το πλύσιμο μπορεί να μην καλύπτει 100% το καλό όμως είναι ότι έχετε εμβολιαστεί και λογικά οι τύποι που κάνουν κονδυλώματα σας καλύπτουν από το εμβόλιο

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • ΣΠΑΝΙΟ ΕΩς ΑΔΥΝΑΤΟ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας .

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Τα κονδυλώματα δεν μεταδίδονται με τα σπερματικά υγρά. Ο ιος HPV που προκαλεί τα κονδυλώματα, είναι επιδερμοτρόπος ιός δηλαδή ζει στην επιδερμίδα και στους βλεννογόνους, οπότε δεν ανιχνεύεται στο σπέρμα. Συνεπώς, δεν μεταδίδεται με αυτόν τον τρόπο, αλλά με την στενή σωματική επαφή ή από πετσέτες ή σεντόνια που έχει ακουμπήσει το άτομο που έχει τον ιό. Πάντως καλό θα ήταν να κάνετε το εμβόλιο γιατί έτσι προφυλάσεστε σε μεγάλο βαθμό...

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλή σας ημέρα. Ο ιός HPV μπορεί να ανευρεθεί και στο Σπέρμα. Στη θέση σας δεν θα ανησυχούσα, όμως, για 2 λόγους. Πρώτον, η επαφή που περιγράφεται ήταν πολύ σύντομη και δεύτερον οι τύποι του HPV που μολύνουν τα γεννητικά όργανα έχουν μια 'προτιμηση' για την συγκεκριμένη περιοχή. Τέλος, θα σας συνιστούσα να εμβολιαστειτε για τον HPV ακόμα και αν έχετε ήδη ξεκινήσει επαφές ή αν είστε ενήλικη. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ο ιός μεταδίδεται μέσω μικρών οπών του δέρματος κι έτσι μπορεί να περάσει στα κύτταρα κ να ενσωματωθεί. Γιαυτό κ λέμε πως μεταδίδεται με την σεξουαλικη επαφή, όπου λόγω τριβής δημιουργούνται μικρορριξεις στο δέρμα. Ο ιός μπορεί να ανιχνεύθει στα σπερματικα υγρά. Παρόλα αυτά αν ήρθε σε επαφή το χέρι σας με τα σπερματικα υγρά τ ασθενούς δεν μπορείτε να κολλήσετε εσείς τον ιό, εφόσον δεν συνευρεθηκατε σεξουαλικά. Καλό θα ήταν να εμβολιασθειτε έναντι του HPV ανεξάρτητα από αυτό το γεγονός.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ευτυχώς , δεν μεταδίδεται τόσο γρήγορα , χρειάζεται επαφή με τη βλάβη του ιού

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Αποκλείεται να έχετε κολλήσει κάτι

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα ,
    πιθανόν όχι ,θα το δείτε σε λίγες μέρες ,καλό θα ήταν να εμβολιασθειτε

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες