• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 01/04/2023

Καλησπέρα !! Έχω εδώ και περίπου 2 χρόνια ουρεοπλασμα τη πρώτη φορά και εγώ και το αγόρι μου πήραμε zithromax για 12 μέρες έπειτα πάλι θετικό μετά πήραμε vibramycin 2 την μέρα για 3 μέρες πάλι θετικό ! Επειδή έχει άρχισει και με ενοχλεί στην ουρήθρα τι θα προτείνατε για αγωγή γιατί δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό . Έχω πάρει διάφορες απόψεις αλλά τίποτα σίγουρο. Η τελευταία άποψη ήταν vibramycin για 2 εβδομάδες εγώ από 2 ανά 12ωρο το ίδιο κ το αγόρι μου αλλά αυτός θα συνέχιζε για άλλες 3 εβδομάδες 1 την ημέρα .. μου ακούστηκε υπερβολικό! Αλλά δε ξέρω ειμαι σε απόγνωση πραγματικά τι προτείνετε για να ξεμπερδέψουμε από αυτό;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν κολλάμε ουρεόπλασμα τότε συγκαταλέγεται το ουρεόπλασμα στη φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου έχει αποδειχτεί από τελευταίες μελέτες ότι δεν πρέπει να δίνεται θεραπεία εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα δεν μας κάνει κάποιο πρόβλημα μην αγχώνεστε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • καλησπέρα,οι θεραπείες σας ήταν με βάση αντιβιογραμμα? το 10% των ουρεοπλασματων είναι ανθεκτικό στο vibramycin,μπορειτε να το διαβάσετε και στο φύλο οδηγιών του.Θεωρω προς θα πρέπει πιο σχολαστική και προσεκτική θεραπεία να ακολουθήσετε .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Είναι λάθος διάγνωση . Το συγκεκριμένο φάρμακο θα σας κάνει ζημιά . Το πρόβλημα σίγουρα είναι άλλου

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Το ουρεόπλασμα δεν εκριζώνεται εύκολα με την αντιβίωση και συνήθως παραμένει ασυμπτωματικό. Δεν χρειάζεται κάποια περαιτέρω θεραπεία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Έχετε κάνει σωστή αγωγή. Τώρα μπορεί νάναι μύκητες απο την πολύ αντιβίωση. Μην πάρετε τίποτα για 1 μήνα και βάλτε προφυλακτικό για τουλάχιστον 1 μήνα. Κάντε απλές πλύσεις εξωτερικές με νερό. Έχει διαταραχθρί η ομοιόσταση του κόλπου. Ίσως να χρειαστούν υπόθετα κολπικά με προβιοτικά eva biolact. Μετα απο 1 μήνα κάντε καλλιέργιες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Εχετε επαναλαβει προσφατα την καλλιεργεια?διοτι μπορει στη φαση αυτη να σας ενοχλει καποιο αλλο μικροβιο ...αν ειναι ξανα το ουρεοπλασμα κ εσεις εχετε συμπτωματα θα λαβετε αγωγη βαση αντιβιογραμματος οπως κ ο συντροφος .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Πιθανότατα θα χρειαστείτε και εναίσιμη αντιβίωση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Ολοφάνερα η αντιμετώπιση με απλή αντιβίωση δεν επαρκεί. Θα χρειαστεί ολιστική προσέγγιση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μερικές φορές το Ureaplasma αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας μιας γυναίκας ακόμα και αν γενικά το κατατάσσουμε στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Από την άλλη όταν υπάρχουν συμπτώματα ΄τότε δίνουμε θεραπεία για να το εκριζώσουμε. Το zithhromax είναι ένα από τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε για να θεραπεύσουμε το ureaplasma. Κάποιες μελέτες όμως έχουν δείξει ότι σε ~8% των περιπτώσεων υπάρχει αντίσταση άρα και αδυναμία εκρίζωσης του. Από την άλλη το vibramycin είναι το φάρμακο το οποίο συνήθως χορηγούμε αφού έχει μικρότερο ποσοστό αντίστασης. Η δοσολογία είναι για τις ανεπιπλεκτες περιπτώσεις 1... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου