• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 02/04/2023

Καλημέρα. Επιτρέπεται στο στοματικο σεξ από την στιγμή που θα έχεις κάνει την θεραπεία και ουσιαστικά θα είσαι καθαρός/καθαρή για όσο, από κονδύλωμα?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Με το στοματικό σεξ δυστυχώς εάν ο σύντροφός μας έχει εξωτερικά κονδυλώματα μπορεί να μας το μεταδώσει για αυτό καλό θα είναι να ελεγχθεί πριν γίνει οποιαδήποτε πράξη

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας, θεωρητικά όχι καθώς ο ιός του hpv συνεχίζει να υπάρχει στον οργανισμό και ο κίνδυνος επανεμφάνισης είναι υπαρκτός

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ο ιός των κονδηλωμάτων μπορεί να παραμένει για χρόνια στο δέρμα ή στα υγρά και μέτα τα συμπτώματα είναι αόρατος. Υπάρχει ακόμα το ρίσκο να μεταδίδεται. Ο καθένας παίρνει το ρίσκο.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Επειδή δεν έχει αποσαφηνισθεί εννοείτε να κάνετε εσείς στοματικό σεξ σε κάποιο/κάποια σύντροφο που είχε κονδυλώματα ή εννοείτε ότι είχατε κονδυλώματα στο στόμα και τώρα έχουν καθαρίσει; πάντως για κάποιο χρονικό διάστημα μετά την θεραπεία, το άτομο που είχε τα κονδυλώματα, παραμένει φορέας του ιού....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • αν δεν υπαχουν κονδυλωματα ναι

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχετε κανείς όλες τις εξετάσεις για ΣΜΝ και δεν έχετε και HPV λοίμωξη σαφώς και μπορείτε να κάνετε στοματικό σεξ .Να χρησιμοποιείτε προφυλακτικό κατά την επαφή αν δεν υπάρχει σταθερός σύντροφος γιατί πάλι μπορείτε να μολυνθείτε

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι επιτρεπεται

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Εαν τα κονδυλωματα τα ειχε ο συντροφος σας η μεταδοση ειναι αυξημενη μεχρι κ 6 μηνες μετα τον καυτηριασμο κ του τελευταιου κονδυλωματος οποτε αποφυγετε οποιαδηποτε επαφη χωρις προφυλαξη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Δεν υπάρχει οδηγία για αποφυγή επαφών όταν εμφανίζουμε λοίμωξη από HPV. Αντιθέτως συνίσταται έντονα ο εμβολιασμός κατά των ιών HPV ακριβώς για την αποφυγή βλαβών σε θέσεις άλλες από αυτή του κόλπου και του τραχήλου που εντοπίζονται κατά τον ετήσιο γυναικολογικό μας έλεγχο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι, αν έχει γίνει θεραπεία, δεν αποκλείεται το στοματικό σεξ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα