• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 08/02/2023

Η κοπέλα μου είχε βγάλει ένα κονδύλωμα, έκανε καυτηριασμό, όλα ενταξει, καναμε κάποιες φορές χωρίς προφυλάξεις και έπειτα ξαναεβγαλε κονδύλωμα. Εγω πριν κανω σχέση με την συγκεκριμένη κοπελα δεν είχα βγάλει κάποιο κονδύλωμα ή κάτι, χρησιμοποιούσα προφυλάξεις κτλ, δεν είχα τέτοιο θέμα. Ποια εξέταση πρεπει να κανω εγω για να δω αμα εχω κάτι, και γενικά να τσεκάρω αμα είναι όλα φυσιολογικά;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η ταυτοποίηση του μη εμφανούς κονδυλώματος δεν είναι γενικά εύκολη στους ΄Αρρενες. Πιθανώς το κονδύλωμα να προϋπήρχε στην σύντροφο σας ή να εμφανίστηκε μετά από μακρά περίοδο επώασης( εως 6μήνες). Στους Άνδρες η ταυτοποίηση γίνεται με λήψη υλικού από την ουρήθρα ( εξέταση PCR)

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Θα φανεί και θα το καταλάβετε εαν βγάλετε κονδυλώματα

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Τα κονδυλώματα έχουν χρόνο επώασης έως και 6 μήνες
    Σε πρώιμο στάδιο η ανίχνευση γίνεται με ειδικό φωτισμό

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη εξέταση που να δείχνει 100% αν υπάρχουν κονδυλώματα αν δεν υπάρχουν ενεργές βλάβες. Υπάρχει μια αιματολογική εξέταση, που όμως έχει χαμηλό ποσοστό αξιοπιστίας....μπορεί να παρθεί και δείγμα με μπατονέτα για μοριακό έλεγχο, αν απομονωθεί το DNA του ιού HPV, τυφλά από την γενετική περιοχή.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Η εξέταση για τα κονδυλώματα στον άνδρα είναι μόνο κλινικη εξέταση από δερματολογο

    Σπανίδης Αθανάσιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πειραιάς

  • Δερματολογικη εξέταση και ενημέρωση για την συχνότητα επανεξέτασης.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Μοριακη εξεταση pcr.......λεγεται Ηpv dna test

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Να επισκεφθείτε έναν ειδικό Ιατρό ο οποίος θα κάνει κλινική εξέταση και ότι άλλο χρειαστεί .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες