• STD
  • Submitted on 02/04/2023

Καλημέρα. Επιτρέπεται στο στοματικο σεξ από την στιγμή που θα έχεις κάνει την θεραπεία και ουσιαστικά θα είσαι καθαρός/καθαρή για όσο, από κονδύλωμα?

10 specialists answered

  • Με το στοματικό σεξ δυστυχώς εάν ο σύντροφός μας έχει εξωτερικά κονδυλώματα μπορεί να μας το μεταδώσει για αυτό καλό θα είναι να ελεγχθεί πριν γίνει οποιαδήποτε πράξη

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Γεια σας, θεωρητικά όχι καθώς ο ιός του hpv συνεχίζει να υπάρχει στον οργανισμό και ο κίνδυνος επανεμφάνισης είναι υπαρκτός

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Ο ιός των κονδηλωμάτων μπορεί να παραμένει για χρόνια στο δέρμα ή στα υγρά και μέτα τα συμπτώματα είναι αόρατος. Υπάρχει ακόμα το ρίσκο να μεταδίδεται. Ο καθένας παίρνει το ρίσκο.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Επειδή δεν έχει αποσαφηνισθεί εννοείτε να κάνετε εσείς στοματικό σεξ σε κάποιο/κάποια σύντροφο που είχε κονδυλώματα ή εννοείτε ότι είχατε κονδυλώματα στο στόμα και τώρα έχουν καθαρίσει; πάντως για κάποιο χρονικό διάστημα μετά την θεραπεία, το άτομο που είχε τα κονδυλώματα, παραμένει φορέας του ιού....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • αν δεν υπαχουν κονδυλωματα ναι

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Αν έχετε κανείς όλες τις εξετάσεις για ΣΜΝ και δεν έχετε και HPV λοίμωξη σαφώς και μπορείτε να κάνετε στοματικό σεξ .Να χρησιμοποιείτε προφυλακτικό κατά την επαφή αν δεν υπάρχει σταθερός σύντροφος γιατί πάλι μπορείτε να μολυνθείτε

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Ναι επιτρεπεται

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Εαν τα κονδυλωματα τα ειχε ο συντροφος σας η μεταδοση ειναι αυξημενη μεχρι κ 6 μηνες μετα τον καυτηριασμο κ του τελευταιου κονδυλωματος οποτε αποφυγετε οποιαδηποτε επαφη χωρις προφυλαξη.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Δεν υπάρχει οδηγία για αποφυγή επαφών όταν εμφανίζουμε λοίμωξη από HPV. Αντιθέτως συνίσταται έντονα ο εμβολιασμός κατά των ιών HPV ακριβώς για την αποφυγή βλαβών σε θέσεις άλλες από αυτή του κόλπου και του τραχήλου που εντοπίζονται κατά τον ετήσιο γυναικολογικό μας έλεγχο.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Ναι, αν έχει γίνει θεραπεία, δεν αποκλείεται το στοματικό σεξ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea