• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

Τα σιδερακια γρατσουνανε την γλώσσα τις πρώτες μερες που τα έχω συνηθίζεται αυτό??

14 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως μετά από 3-4 μέρες παιρνάνε όλες οι αρχικές ενοχλήσεις!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Λογικά θα το συνηθίσετε πολύ γρήγορα. Αν όχι καλό είναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται απο την προσαρμοστικότητα σας .. μήπως προεξέχει κάποιο συρματακινα δει ο ορθοδοντικός

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν ειναι η ειδικότητα μου. Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον ορθοδοντικό που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα σας. Ναι φυσικά κ συνηθίζουν κ η γλώσσα κ τα υπόλοιπα μαλακά μόρια (χείλη -μαγουλα) απλά χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Συνηθιζεται,ωστοσο υπαρχει λυση.Ορθοδοντικο μαλακο κερι το οποιο ζητατε απο τον ορθοδοντικο σας

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Γενικά, ναι. Μια γενική δυσφορία είναι αναμενόμενη. Αν υπάρχει συγκεκριμένο σημείο που ενοχλεί μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια. Χρήσιμο είναι και το ορθοδοντικό κερί.

  • Ίσως να υπάρχει κάποιο συρματάκι που να γρατσουνάει. Αν συνεχίσει επράστε από τον ορθοδοντικό σας για διόρθωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΤΕ.ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Φυσικα,κοιταξτε μονο με τον γιατρο σας μην σας κοβουν καπου και δημιουργειται πληγη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Συνήθως μετά απο μερικές μερες ναι συνηθίζεται
    Παρόλα αυτά δείξτε τι σας ενοχλεί στον ορθοδοντικο σας μήπως και εκείνος
    μπορεί να σας βοηθησει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Συνηθίζεται συνήθως. Αλλά δίνουν κ κάποιο κερακι που κάπως βοηθάει

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας,μπορείτε να βάλετε ειδικό κερί που υπάρχει γι'αυτο το λόγο.Ρωτηστε τον γιατρό σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Κανονικά δεν θα πρέπει έχετε ενόχληση στην γλώσσα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου