• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 11/10/2023

Καλησπέρα! Φορούσα σιδερακια για 6 χρόνια. Αποτέλεσμα : απορρόφηση ριζών ανω και κάτω γναθου, στα μπροστινά δόντια. Τα σιδερακια τα αφαίρεσα 16 ετων και τωρα ειμαι 30 και απο τοτε έχω ενα εσωτερικό σιδερακι μονο στη κάτω γναθο, το οποίο δεν μου το αφαιρεί ο ορθοδοντικος (να προσθέσω εδώ οτι η κάτω σειρά των δοντιών εχει μια κλιση προς μια πλευρά και δεν μου κάνουν ορθοδοντικη για διόρθωση γιατί φοβούνται οτι θα τους μείνουν τα δόντια στο χέρι). Έχω 2 πανοραμικές με διαφορά 5 ετών. Η εικονα ειναι στάσιμη ευτυχώς! Ωστόσο, ο οδοντίατρος μου, μου ειπε πριν 10 χρόνια ότι λογω της απορροφησης των ριζών τα δόντια θα "πέσουν"νωρίτερα, κάνοντας μου τοτε αναφορά για την ηλικία των 40-45 και ότι θα χρειαστεί να μπουν εμφυτεύματα. Ποια η γνώμη σας;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάσταση που περιγράφετε είναι αρκετά σοβαρή και δε θα ήταν σωστό να σας δώσει κανείς μια απάντηση μέσω μηνυμάτων. Χρειάζεται κλινική εκτίμηση του προβλήματος και αντίστοιχη συμβουλευτική.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Δυστυχώς, οι απορροφήσεις ριζών είναι μια από τις πιθανές επιπλοκές της ορθοδοντικής θεραπείας η οποία δεν μπορεί να προβλεφθεί εκ των προτέρων και καθόλου ευχάριστη για τους εμπλεκόμενους. Στην περίπτωση που συμβεί η προσέγγιση είναι η αναθεώρηση των θεραπευτικών στόχων και η άμεση διακοπή της θεραπείας. Μετά την παύση άσκησης δυνάμεων η απορρόφηση παύει να εξελίσσεται αλλά το μήκος της ρίζας δεν αποκαθίσταται, δυστυχώς. Σε αυτή την περίπτωση δεν ενδείκνυται νέα ορθοδοντική θεραπεία διότι θα εξελίξει την απορρόφηση. Επίσης, όντως η ναρθηκοποίηση είναι ωφέλιμη καθώς ενισχύει τη στήριξη των δοντιών. Συνιστάται, τέλος, να ακολουθείται αυστηρό π... Διάβασε περισσότερα

  • Καλημέρα σας!
    Σίγουρα δόντια με απορροφημένες ρίζες, παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο ώστε να χαθούν λόγω μειωμένης οστικής στήριξης! Ωστόσο δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που καθορίζει την απώλεια ενός δοντιού. Η ηλικία που αυτό μπορεί να συμβεί, δυστυχώς δεν μπορεί να προβλεφθεί, μόνο εκτιμήσεις κάνουμε από τις ακτινογραφίες και την κλινική εικόνα.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Καλημέρα σας.
    Δεν ισχύει ότι δόντια με απορρόφηση θα πέσουν . Αν έχετε εσωτερικό σύρμα και πολύ καλή στοματική υγιεινή η πρόγνωση είναι καλή.

    Πολυχρονόπουλος Γιώργος

    Ορθοδοντικός

    Χαλάνδρι

  • Εάν υπάρχουν απορροφήσεις ριζών καλό είναι να μη γίνει καμία περαιτέρω μετακίνηση και να διατηρήσετε την ακίνητη συγκράτηση (σιδεράκι πίσω από τα δόντια) όσο πιο πολλά χρόνια γίνεται εάν αυτό δεν επηρεάζει τη στοματική σας υγιεινή

    Κεχαγιά Αργυρώ

    Ορθοδοντικός

    Νέα Σμύρνη

  • Δυστυχώς συνηθισμένο φαινόμενο ειδικά σε θεραπείες με μεγάλες και γρήγορες μετακινήσεις. Για αυτό τείνουν πλέον να γίνονται πιο ήπιες και με τις ελάχιστες δυνάμεις εμβιομηχανικα. Στο θέμα της διατήρησης τα δόντι με μεγάλη απορρόφηση έχουν όντως χειρότερη πρόγνωση αλλά εφόσον δεν προκύψει εξωτερικό ερέθισμα ή πρόβλημα που να απαιτεί απονεύρωση ή κάποια άλλη παρέμβαση θεραπευτική στο δόντι και εφόσον είναι για χρόνια ακτινογραφίκα στάσιμη η εικόνα, το πιθανότερο να μείνουν λειτουργικα για πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα. Το κλειδί είναι προφανώς η πρόληψη, ετήσια και καθημερινή με τη σωστή στοματική υγιεινή και η ανά κάποια χρόνια, συνήθως 5ετια με... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Δεν μπορούμε να πούμε ακριβώς πότε και αν θα πέσουν τα δόντια απλά να τα παρακολουθήσετε ακτινογραφικά κάθε χρόνο μόνο αυτό μπορείτε να κάνετε και να τα κρατάτε δεμένα με το συρματάκι

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν μελέτες που μας δείχνουν πως δόντια με εκτεταμένη απορρόφηση διατηρούνται και λειτουργούν για πολλά χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα. Χρειάζεται προσοχή ώστε να διατηρείτε τα ούλα σας υγιή (επιμελής καθαριότητα καθημερινά και επίσκεψη στον οδοντίατρο ανά εξάμηνο ή ανά όσο διάστημα σας έχει πει ότι χρειάζεται). Με αυτό τον τρόπο θα διασφαλίσετε ότι το περιοδόντιο είναι υγιές, δηλαδή ότι τα δόντια δε θα χάσουν επιπλέον στήριξη από το οστό που τα περιβάλλει. Κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική, καθώς υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την πρόγνωση των δοντιών. Ο/Η οδοντίατρός σας μπορεί να σας ενημερώνει για όπο... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσουμπού Δέσποινα Μαρίνα

    Ορθοδοντικός

    Αγία Παρασκευή

  • Οπωσδηποτε η απορρόφηση των δοντιών δε δίνει καλή πρόγνωση σε αυτά. Μια ναρθηκοποιηση αυτών μεταξύ τους με σκοπό την μείωση της οποιαδήποτε κινητικότητας αυτων, θα βοηθούσε στην καθυστέρηση της απώλειας τους.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να σας δει κάποιος ειδικός να γίνει οπωσδήποτε θεραπεία σε αυτά τα δόντια (με την απορρόφηση ) , αυτό θα πρεπει να σας απασχολεί

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,δεν έχω κλινική,ακτινογραφικη εικόνα,αλλά συμφωνώ με τη γνώμη των συναδέλφων.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορει οντως κατα την ορθοδοντικη θεραπεια να ασκηθηκαν δυναμεις περα απο το επιτρεπτο οριο κ να απορροφηθηκαν οι ριζες με αποτελεσμα μελλοντικα να δημιουργηθει κινητικοτητα στα δοντια αυτα κ σιγα σιγα να απωλεσθουν,οποτε η λυση ειναι καποια εργασια με εμφυτευματα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η εκτίμηση του οδοντιάτρου σας δεν είναι τεκμηριωμένη. Δυστυχώς η απορρόφηση ρίζας (ειδικά στα κάτω πρόσθια) απαντάται μετά από ορθοδοντική θεραπεία , ευτυχώς όχι συχνά!! Δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείτε. Μια ψηφιακή πανοραμική ακτινογραφία ανά 4 ή 5 χρόνια θα συγκρίνεται με την αμέσως προηγούμενη & θα σας δείξει εάν η κατάστασή σας επιδεινώνεται. Εκτίμησή μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΡΙΖΩΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΙΑΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΔΟΝΤΙΩΝ.Η ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΦΑΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΔΕΟΥΣΑ ΥΓΙΕΙΝΗ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Θα χρειαστεί να δω πανοραμική για να δω πόσο σοβαρή είναι η κατασταση. Σίγουρα θέλει από εσάς μεγάλη προσοχή με τις σκληρές τροφές καθώς κ πολύ επιμελή καθαρισμό των δοντιών! Και σίγουρα επίσκεψη στον οδοντίατρο ένα 6μηνο!

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπερα σας.Το εσωτερικο συρματακι μην το αφαιρεσετε,γιατι υπαρχει ο κινδυνος το δοντακια να μετακινηθουν και ως εκ τουτου να παει χαμενος ο κοπος για την ορθοδοντικη θεραπεια που ειχατε κανει(το συρματακι το βαζουν ολοι οι ορθοδοντικοι ως εναν τροπο να διατηρησουν το τελικο αποτελεσμα,καθως τα δοντια εχουν ταση να επανερχονται στην αρχικη τους κατασταση)
    Οσον αφορα στην απορροφηση των ριζων,η συμβουλη μου θα ηταν να επιμεινετε σττην αψογη στοματικη υγιεινη,ωστε να τα διατηρησετε ως εχουν για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα,πολυ μεγαλυτερο απο οσο φανταζεστε!Και φυσικα,να εχετε τακτικες επισκεψεις για επανελεγχο και κλινικη αξιολογηση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Η απορρόφηση των ριζών, είναι μια βραδεία διαδικασία (με διαφορετικό χρονικό ορίζοντα για κάθε άνθρωπο), οπότε έχετε άφθονο χρόνο , να σκεφτείτε τις επιλογές σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Τα δόντια μπορεί να μείνουν για πάντα με την κατάλληλη φροντίδα. Μπορείτε να επισκεφτείτε έναν περιοδοντολογο για να αξιολογήσει την κατάσταση και να σας βάλει σε ένα πρόγραμμα αυξημένης στοματικής υγιεινής.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα