• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

Καλημέρα σας. Πρόκειται για εναν έφηβο 16 ετών. Έπειτα από διάνοιξη άνω γνάθου με hyrax, λόγω αμφίπλευρης σταυροειδούς σύγκλισης (μονόπλευρη αριστερά το μεγαλύτερο πρόβλημα ), μετά από δέκα πέντε ημέρες δημιουργήθηκε ασυμμετρία στο πρόσωπο.Η δεξιά πλευρά είναι πιο εκτεταμένη - ανυψωμένη που παραμένει έως και σήμερα σχεδόν τέσσερις μήνες μετά.Η θεραπεία συνεχίζετε με σιδεράκια. Η ερώτησή μου: με την ολοκλήρωση της θεραπείας το πρόσωπο θα γίνει ξανά συμμετρικό;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Προτείνω να απευθύνετε στην/ον θεράποντα ορθοδοντικό το ερώτημά σας, επειδή γνωρίζει καλύτερα την περίπτωση του ασθενούς.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Η συμμετρία του χαμόγελου κανονικά πρέπει να αποκατασταθεί με την θεραπεία.

    Πολυχρονόπουλος Γιώργος

    Ορθοδοντικός

    Χαλάνδρι

  • Καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον γναθοχειρουργο και τον ορθοδοντικο σας.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Επικοινωνηστε με τον γιατρο καθως ειναι γνωστης της αρχικης ορθοδοντικης καταστασης και μπορει να εκτιμηση την πορεια της θεραπειας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε ορθοδοντικο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Την ερώτηση σας θα πρέπει να την απευθύνεται στον ορθοδοντικό σας, που γνωρίζει το πλήρες ιστορικό του ασθενή και της θεραπείας του.
    Σε περίπτωση που θα θέλατε μια δεύτερη γνώμη τότε θα πρέπει ο συνάδελφος που θα σας την δώσει θα πρέπει να έχει πλήρη πρόσβαση στα αρχικά διαγνωστικά στοιχεία και τα στοιχεία προόδου της θεραπείας του του ασθενή, ενώ ίσως να χρειαστεί και η λήψη πρόσθετων διαγνωστικών στοιχείων, ώστε να μπορέσει να κάνει μια όσο το δυνατόν ρεαλιστική εκτίμηση.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,αυτό θα σας το απαντήσει ο ορθοδοντικός σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα, οι ορθοδοντικός θεραπείες επιφέρουν μορφολογικές αλλαγές , είναι φυσιολογικό να υπάρχουν συνεχείς αλλαγές κατά την θεραπεία, ως το πέρας ο κλινικός θα διορθώσει κάθε ατέλεια μην σας ανησυχεί καθόλου!!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να κάνουμε έναν κλινικό κι ακτινολογικό έλεγχο για να δούμε τι ακριβώς έχει συμβεί και πως θα πρέπει να αντιμετωπιστεί.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΕΞΟΜΑΛΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΙΔΙΙΚΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Η Σταυροειδής τελικά στην αρχή ήταν αμφίπλευρη ή μονόπλευρη αριστερά; Ο θεράπων ιατρός σας είναι αυτός που γνωρίζει τι έχει εφαρμόσει, τι στόχο έχει και από που ξεκίνησε η θεραπεία του περιστατικού.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Θεωρητικά ναι. Αλλά πιο κατάλληλος για να σας απαντήσει σε αυτό είναι ο θεράπων ορθοδοντικός που διαχειρίζεται το περιστατικό.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μόνο ο θεραπευτής του μπορεί να απαντήσει . Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει ξανά συμμετρικό το πρόσωπο του παιδιού....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πιστεύω ότι η θεραπεία σας είναι στην αρχη της διαδρομής της και μπορεί εν τελει να φτάσετε στο επιθυμητό αποτέλεσμα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι