• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Είμαι 20 χρόνων και όταν ήμουν 13-14 φορούσα για ένα χρόνο σιδεράκια στα πάνω 6 δόντια. Τους τελευταίους 2 μήνες έχω έντονο πόνο στα πάνω δόντια και έχω την εντύπωση πως το αριστερό μπροστινό δόντι σπρώχνει το δεξί (το υποψιάζομαι διότι όταν έκανα νήμα παλιά δεν ένιωθα κάποια αντίσταση στα μπροστινά δόντια, ενώ πλέον νιώθω) μπορεί να είναι η ιδέα μου; Αν όχι, μπορώ να κάνω κάτι χωρίς σιδεράκια και να βάλω μασελακι; Επίσης, αν βάλω, θα το φοράω όλη μέρα ή μόνο το βράδυ;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Από όσα περιγράφετε, η μικρή μετακίνηση των δοντιών μπορεί να αντιμετωπιστεί με τη χρήση ναρθήκων, οι οποίοι όμως πρέπει να φοριούνται τουλάχιστον 20 ώρες το 24ωρο.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΠΙΘΑΝΟΝ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΗΤΩΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΑΝ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΣΑΣ ΔΟΝΤΙΑΕΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΓΧΘΟΥΝ ΟΙ ΦΡΟΝΙΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΔΙΑΦΑΝΟΙ ΝΑΡΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝΤΑΙ 22 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Χρειάζεται να σας δει ορθοδοντικός και θα κρίνει εκείνος τι είναι το καλύτερο να γίνει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μια πανοραμική για έλεγχο των φρονιμητών είναι απαραίτητη. Υπάρχουν επιλογές και για όλη μέρα αλλά και για μόνο νύχτα, ανάλογα τι θέλουμε να πετύχουμε!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Καλησπέρα σας, εάν έχετε ακινητοποίηση με σύρμα πίσω από αυτά τα δόντια, σας συνιστώ να δείτε ΑΜΕΣΑ έναν ορθοδοντικό. Όσον αφορά το ερώτημά σας θα πρέπει να γνωρίζετε ότι άσκηση ορθοδοντικών δυνάμεων μόνο το βράδυ σταθεροποιεί τα δόντια και δεν τα μετακινεί.

  • Καλησπέρα σας, τέτοια ερωτήματα είναι αδύνατον να απαντηθούν χωρίς κλινική εξέταση από ορθοδοντικό και το κατάλληλο σετ ακτινογραφιών (πανοραμική και κεφαλομετρική)

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • θα πρεπει να μιλησετε με καποιον ορθοδοντικο

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές