• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 11/10/2023

Πριν δέκα ημέρες ολοκλήρωσε ο οδοντίατρος μου την αποκατάσταση του δοντιού μου και το σφράγισε. Στο ενδιάμεσο διάστημα της θεραπείας δεν είχα πόνους, παρά ελάχιστες μικρές ενοχλήσεις, τις πρώτες μόνο ημέρες. Ωστόσο τις τελευταίες μέρες και μετά το πέρας δέκα ημερών, από το σφράγισμα στο δόντι, έχω κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά και της νύχτας, ξαφνικούς έντονους πόνους, στο αυτί και στο μάγουλο ψηλά, στην ίδια πλευρά. Δεν κρατάνε πολύ ώρα, όμως πονάω αρκετά και συμβαίνει πολλές φορές. Το δόντι δεν με πονάει. Ούτε έχει πρηστεί. Νιώθω όμως ένα αίσθημα πίεσης να αντανακλά σε διάφορα σημεία της γνάθου που έγινε η απονεύρωση. Φυσικά και θα ενημερώσω τάχιστα τον οδοντίατρό μου. Θα ήθελα όμως και την δική σας γνώμη.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Εάν το δόντι δεν πονάει και ακτινογραφικά η απονεύρωση είναι σωστή χωρίς φλεγμονή στο ακρορρίζιο, τότε θα κοίταζα εάν είναι θέμα σύγκλεισης, δηλαδή εάν το δόντι μετά το σφράγισμα έχει πιο έντονες επαφές. Αυτό μπορεί να φέρνει αρκετά έντονους πόνους. Επίσης να σιγουρευτείτε ότι καθαρίζετε σχολαστικά ανάμεσα στα δόντια γιατί και η φλεγμονή του ούλου μπορεί να φέρει έντονους πόνους.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλημέρα σας! Συμφωνώ απόλυτα με το ενημερώσετε άμεσα τον θεράποντα ιατρό. Μία ακτινογραφία κ ένας έλεγχος της περιοχής θα ήταν διαφωτιστικός. Ας ελεγχθούν κ τα υπόλοιπα δόντια γιατί κάποιες φορές μπορεί να υπάρχει κ αντανάκλαση του πόνου από κάποιο άλλο δόντι στην περιοχή. Επίσης να έχετε υπόψιν σας ότι μπορεί κ να απαιτείται κάποια απονεύρωση στο υπαίτιο δόντι, με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για τον λόγο ότι ο οδοντίατρο σας Έχει την πλήρη εικόνα καλό είναι το συμβουλευτείτε αλλά όπως τα περιγράφεται μπορείτε να δείτε και την περίπτωση να εμπλέκεται κάποιο άλλο δόντι που είναι χαλασμένο στην πλευρά αυτή όπως να γίνει και έλεγχος της έγκλησης μήπως είναι σε κάποιο σημείο πιο ψηλό το σφράγισμα που έχει γίνει στο δόντι το απονευρωμένο Αυτά τα λίγα σε γενικές γραμμές που μπορώ να πω χωρίς να έχω καμία εικόνα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να συμβεί να υπάρχει ευαισθησία και για εβδομάδες μετά την απονεύρωση..αλλά μπορεί και να υπάρχει και κάποιο άλλο νεύρο που να έχει παραμείνει σε σημείο που δεν μπορεί να απονευρωθεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν νομιζω ετσι οπως το περιγραφετε τα συμπτωματα αυτα να οφειλονται στο συγκεκριμενο δοντι.ενα θεραπευμενο δοντι μετα το περας της θεραπειας ειναι ασυμπτωματικο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δε νομίζω ότι είναι σωστό κάποιος να σας πει χωρίς να έχει δει την κλινική και ακτινογραφεί εικόνα ότι μπορείτε να καθησυχαστείτε
    γενικώς μετά την απονεύρωση η κατάσταση η οποία λέγεται περιριζίτιδα μπορεί να συνεχιστεί ακόμα και για τρεις μήνες μετά την τελική έφραξε της απονεύρωσης χωρίς να έχει γίνει κάτι στραβό αλλά αυτό δεν μπορούμε να τα πούμε απο μακριά!

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Το πιθανοτερο προκειται για καποιο αλλο δοντι που σας ενοχλει,ενδεχομενως και καποιος φρονιμιτης.Μια πανοραμικη ακτινογραφια θα μπορουσε να διευκολυνει τον γιατρο σας στην διαγνωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν είναι κάποιο άλλο δόντι που ενοχλεί, με την παρούσα κατάσταση που περιγράφετε, μάλλον πρόκειται για φυσιολογική διαδικασία, που ,συνήθως ,ακολουθεί τις απονευρώσεις. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν είναι σίγουρο οτι σχετίζεται με το θεραπευμένο δοντι. Ενημερώστε αμεσα τον θεράποντα Σας οδοντίατρο

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Μπορεί να χρειαστεί λίγος καιρός για να ηρεμήσει η περιοχή. Αν επιμείνει σίγουρα χρήζει διερεύνησης μήπως έχει συμβεί κάτι με το συγκεκριμένο δόντι. Μπορεί ακόμα και να είναι κάποιο άλλο δόντι. Περιμένετε μια εβδομάδα και αν επιμείνει επικοινωνήστε με τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα