• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 17/11/2023

Ισχύει ότι τα λευκά σφραγίσματα πρέπει να ανανεώνονται; Κάθε πότε γίνεται αυτό; Δεν υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί η οδοντική πλάκα;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Μονο αν εχουν καποιο σπασιμο,αλλιως δεν συντρεχει λογος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όλες οι εργασίες στο στόμα έχουν συγκεκριμένο χρόνο ζωής. Τιποτα δεν κρατά για πάντα. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος. Η οδοντική πλάκα είναι το μείγμα τροφών και μικροβίων που μένει πάνω στα δόντια και αφαιρείται με το βουρτσισμα.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλό είναι όλα αυτά να τα συζητάτε με τον εκάστοτε γιατρό που μπορεί να επισκεφθείτε. Συζητήστε το με τον οδοντίατρο σας για να σας απαντήσει σε οτιδήποτε σας προβληματίζει.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Κάθε 7 χρόνια ελέγχονται γτ φουσκώνουν μέσα στο στόμα από την υγρασία κ πιανει τερηδόνα στα όρια. Όποτε αν τα προλαβεις δεν προχωραει η τερηδόνα.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Όπως όλες οι κατασκευές του ανθρώπου μετά απο κάποια χρόνια 10 με 15 θέλουν ανανέωση ο Οδοντικης ιστός δεν βλάπτεται αφού γίνεται η αφαίρεση του παλιού σφραγίσματος με προσοχή και χρήση μεγεθηντικων φακών (λουπες)

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Eνα καλο σφραγισμα δεν εχει τετοια αναγκη,αντιθετα στα μεταλικα σφραγισματα υπαρχει μια ταση να ανανεωνονται με ρητινη,αλλα με αμφιβολα αποτελεσματα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Το στόμα μας είναι ένα περιβάλλον όπου υπάρχει μία καθημερινή συνεχής κατανάλωση στερεών κ υγρών διάφορης σύστασης- πυκνότητας με επιδράσεις στις επιφάνειες των δοντιών κ των αποκαταστάσεων τους (πχ σφραγίσματα). Αναμενόμενο λοιπόν ειναι να υπάρχει φθορά σε δόντια, σφραγίσματα κ διάφορα αποκαταστατικα υλικά που μπορεί να υπάρχουν στο στόμα μας. Έτσι κ τα σφραγίσματα υπόκεινται σε αυτή την φθορά. Ένας ακόμα βασικός παράγοντας είναι το επίπεδο της καθημερινής στοματικής μας υγιεινής αλλά κ η συχνότητα επίσκεψης στο οδοντίατρο, που βοηθάει στην πρόληψη, διατήρηση κ ενίσχυση των δοντιών κ των εκάστοτε αποκαταστάσεων τους.
    Οπότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εφόσον δεν.εχουν προβλήματα, δεν χρειάζεται να αλλάζουν

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει ακριβές χρονικό διάστημα , θα έλεγα ότι έχει να κάνει περισσότερο, με την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Η οδοντική πλάκα δεν "τραυματίζεται", τουναντίον, πρέπει να αφαιρείται.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • 1. Οσο καλυτερη στοματική υγιεινή διατηρεί ο ασθενης, τοσο πιο πολύ θα αντέξουν οι εργασίες.

    2. Αν δεν υπάρχει προβλημα δεν αλλάζουμε τα σφραγίσματα

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας,
    Σχετικά με το ερώτημα σας για την αλλαγή, ή αντικατάσταση, ή ανανέωση στα σφραγίσματα ισχύουν τα εξης:
    Όλα τα σφραγίσματα πρέπει να ελέγχονται στα όριά τους για τυχόν διαβρώσεις (όταν δηλαδή χάνεται η στεγανότητα μεταξύ του υλικού έμφραξης και των τοιχωμάτων του δοντιού ) ή για τυχόν δευτερογενεις τερηδονισμους (όταν οι οδονικοί ιστοί γύρω από το σφράγισμα εμφανίζουν τερηδόνα).
    Αυτό ισχύει τόσο για τα λευκά σφραγίσματα (από φωτοπολυμεριζόμενα υλικά έμφραξης)αλλά και για τα μαύρα σφραγίσματα(από αμάλγαμα που σήμερα χρησιμοποιείται όλο και πιο σπάνια).
    Ωστόσο επειδή τα λευκά σφραγίσματα
    τα ποια χρησιμοποιούμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Όχι, δεν πρέπει να ανανεώνονται. Το σφράγισμα μπορεί να ζήσει για πάντα σε ένα στόμα με την κατάλληλη στοματική υγιεινή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Tα λευκά σφραγίσματα είναι αλήθεια ότι είναι πιο ''ευαίσθητα'' από τα παλιότερα τα ''ασημένια''(αμαλγάματα),απαιτούν πολύ καλή τήρηση των προδιαγραφών από τον οδοντίατρο, αλλά αν αυτό τηρηθεί, μπορεί να κρατήσουν πολλά χρόνια. Το πόσο, εξαρτάται από το μέγεθος, τη θέση και πιο πολύ απ΄όλα από την τήρηση καλής στοματικής υγιεινής. Επίσης έχουν το πλεονέκτημα ότι αν χαλάσουν λίγο στα όρια, μπορούν να διορθωθούν χωρίς να αφαιρεθούν τελείως, οπότε δεν καταστρέφεται πολύς οδοντικός ιστός.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή