• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Καλησπέρα . Έκανα σφράγισμα και νιώθω ότι όταν παίρνω αέρα από το στόμα , πονάω λόγω του κρύου αέρα . Αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κάποιε σφορές μπορεί να συμβεί αυτό. Μην ανησυχείτε. Αν δεν περάσει θα πρέπει να καλέσετε τον οδοντιατρό σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Όταν ένα σφράγισμα είναι βαθύ λόγω εκτεταμένης τερηδόνας τότε ευαισθητοποιείται το νεύρο κ υπάρχει ευαισθησία αποφεύγετε τα πολύ κρύα ή ζεστά για ένα μήνα και παρακολουθήστε το

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που μπορεί να οφείλεται η ευαισθησία στο κρύο. Από τους κυριότερους είναι το βάθος κ η έκταση του σφραγισματος, η τεχνική με την οποία πραγματοποιήθηκε, αλλά κ μέχρι κ η πιθανότητα να χρειαζόταν το δόντι κάτι περαιτέρω από σφραγισμα , όπως μία απονεύρωση. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας, ο πόνος μπορεί να είναι εν μέρει φυσιολογικός ειδικά αν το σφράγισμα ήταν κοντά στο νεύρο. Πολυ πιθανό να έχει κάποια τερηδόνα και το διπλανό δόντι και για αυτό να πονάτε. Η καλύτερη λύση να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας κ με μια ακτινογραφία να κάνετε έλεγχο της κατάστασης

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπερα σας.Το πιθανοτερο ειναι πως εφοσον το σφραγισμα δεν ηταν βαθυ που να δικαιολογει αυτην την παροδικη ευαισθησια,τοτε η ενοχληση οφειλεται στην μικρη υποχωρηση-υφιζηση του ουλου του δοντιου,που εχει ως αποτελεσμα ο αυχενας του δοντιου να απογυμνωνεται και ως εκ τουτου να προκαλει αυτα τα παγωματα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να συμβεί αν το σφράγισμα είναι βαθύ.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • αν ειναι πονος και οχι ενοχληση ισως το δοντι σας χρειαζεται ενδοδοντικη θεραπεια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • το πιθανοτερο ειναι να εχει χαλασει το σφραγισμα και να θελει αντικατασταση

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καποιες φορες τα σφραγισματα αφηνουν μια ευαισθησια κ χρειαζονται 2-3 μερες για να περασει.αν ομως αυτη η εαυισθησια επιμενει η χειροτερευει σημαινει ειτε οτι κατι δεν εχει γινει σωστα κ αφηνει την οδοντινη εκτεθειμενη η υπαρχει καποια αποκαλυψη του νευρου κ πρεπει να προχωρησουμε σε απονευρωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να είναι απλά μετεμφρακτική ευαισθησία, μπορεί μα υπάρχει κάποιο σημείο που δεν έχει καλυφθεί ή μπορεί να είναι πολύ βαθιά εμφραξη που ενδέχεται να βλάψει τον πολφό του δοντιού ώστε να χρειαστεί απονεύρωση
    Δεν μπορούμε να διάγνωση χωρίς κλινική και ακρινογραφικη εξέταση !

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Αν ήταν ιδιαίτερα βαθύ, είναι φυσιολογική μια ευαισθησία για κάποιες μέρες. Αν δεν περάσει να το δείτε με τον οδοντίατρο σας

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Σε μερικές μέρες το πιο πιθανό είναι ότι θα υποχωρησει

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Σε πολύ βαθύ σφράγισμα ή/και προβληματικό σφράγισμα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς και διάφορους παραγοντες.

    Καντε υπομονη αν είναι ανεκτό, 14 μερες. Ίδως υποχωρησει.

    Αν, όχι, τοτε ίσως καταλήξει σε ενδοδοντική θεραπεία.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας. Η ευαισθησία στο κρύο μετά από κάποια έμφραξη (σφράγισμα) οφείλεται στο μεγάλο του βάθος και στην εγγύτητα του με τον πολφικό θάλαμο του δοντιού, δηλαδή τον χώρο όπου βρίσκονται τα νεύρα και αγγεία του. Αν η αίσθηση είναι μέτριας έντασης και βελτιώνεται μέρα με την μέρα τότε το δόντι θα επιστρέψει στην φυσιολογική του αίσθηση με τον καιρό ή θα παραμείνει μία μικρή ευαισθησία. Αν η αίσθηση γίνει όλο και πιο έντονη και φτάσει στο σημείο του έντονου αυτόματου πόνου, τότε το δόντι θα χρειαστεί ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση).

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη