• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Καλησπέρα, αρχικά να πω ότι δεν έχω πρόβλημα σεξουαλικό αλλά ψυχολογικό. Παρόλα αυτά, τοποθετούμαι εδώ γιατί η ερώτηση αφορά σεξουαλικό θέμα που έχει άμεσο αντίκτυπο στην ζωή και στην ψυχολογία μου. Είμαι 27 χρονών, μένω σε επαρχία μόνιμα και χωρίς φίλους ή ερωτικές σχέσεις με γυναίκες. Ωστόσο, από μικρός αισθανόμουν και αισθάνομαι μια μειονεξία απέναντι σε άλλους, δεν έχω αναπτύξει κοινωνικές δεξιότητες και δεν μπορώ να χωθώ ούτε σε παρέες ούτε να προσεγγίσω γυναίκες και γενικά ανθρώπους. Για να μη μακρηγορώ άλλο λοιπόν, επειδή κονεύω τα 30 και έχω αποδεχθεί τη ζωή μου όπως είναι...και βλέποντας με ότι νιώθω πιο δυνατός ψυχικά όταν απέχω απ'τον αυνανισμό και τις ερωτικές σκέψεις με βοηθάει σε πολλούς τομείς της ζωής μου (διάθεση, μνήμη, αντρική ενέργεια, αυτοπεποίθηση, σωματική αντοχή και άλλα). Έτσι, αυτό που ψάχνω είναι αν υπάρχει κάποιο φάρμακο-επέμβαση οτιδήποτε το οποίο να κάνει έναν άνδρα να μην έχει ποτέ ξανά λίμπιντο και να μην τον ενδιαφέρει καθόλου το θέμα σεξ όπως γίνεται σε μια γυναίκα κατά την εμμηνόπαυση ή σε άλλες περιόδους της ζωής της. Παρακαλώ πολύ απαντήστε μονάχα σε αυτό και μη μου πείτε σχόλια τύπου να πάω για ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο-ψυχίατρο κτλ γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν έχω ούτε χρόνο ούτε λεφτά για πέταμα. Ζητάω να μάθω απλά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει ο άντρας να έχει ορέξεις και να διατηρεί το σπέρμα του (semen retention) ώστε να αφοσιωθεί αποκλειστικά σε άλλα πράγματα στη ζωή του, γιατί όπως καταλαβαίνετε όταν είσαι άντρας δε σκέφτεσαι ούτε λειτουργείς σεξουαλικά όπως μια γυναίκα και αυτό είναι μια ανεξάντλητη ταλαιπωρία. Αν έφτασες μέχρι εδώ ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου και εύχομαι να μην παρεξηγηθεί το ύφος μου.

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Το σπερμα σας μπορείτε να το διατηρήσετε σε ειδικά κέντρα. Επέμβαση δεν νομίζω πως υπάρχει, ωστόσο έχω την εντύπωση πως υπάρχει φαρμακευτική αγωγή. Γνωρίζω πως τα αντικαταθλιπτικά πχ μειώνουν την λίμπιντο (παρενέργεια). Θα απευθυνόμουν σε σεξολόγο αρχικώς και έπειτα σε ψυχίατρο αν δεν λάμβανα απάντηση. Παρόλα αυτά δεν σας κρύβω πως προβληματίζομαι που θεωρείτε ότι το σεξ έχει αρνητικό αντίκτυπο στην ζωη σας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Από όσο γνωρίζω και χωρίς να είναι η ειδικότητά μου υπάρχουν κάποιες ορμόνες που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτά που αναζητάτε. Μιλήστε με έναν ανδρολόγο καλύτερα, πιστεύω είναι ο πλέον ειδικός.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο η επέμβαση,μάλλον δεν έχετε κάνει προσωπική δουλειά στο θέμα της αποδοχής και της εσωτερικής ωρίμανσης του εαυτού σου. Είναι κομμάτι μας και πολύ σημαντικό!

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Το αίτημά σας εναντιώνεται στην ανθρώπινη φύση.
    Αυτό ήδη έχει δυσάρεστα αποτελέσματα για εσάς.
    Έχετε διαστρεβλώσει νοητικά / γνωσιακά τα δεδομένα της ανθρώπινης ζωής.
    Εφόσον εμμείνετε σε αυτά, πιθανόν να βιώσετε ακόμη πιο δύσκολες καταστάσεις και βιολογικά και ψυχοσυναισθηματικά.
    Ακόμη και με βαζεκτομή, πάλι θα έχετε ερωτική επιθυμία.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Αγαπητέ δυστυχώς ο χημικός ευνουχισμός προβλέπεται σε μερικές μόνο χώρες ως τιμωρία στους σεξουαλικούς παραβάτες - βιαστές. Δεν θέλω να σας αλλάξω την σκέψη και τις αντιλήψεις αλλά οι επαγγελματίες υγείας σωματικής και ψυχικής έχουν ως έργο την διατήρηση της φυσιολογικής λειτουργίας του ανθρώπινου οργανισμού και ψυχισμού και όχι στον περιορισμό της. Οπότε μάλλον απευθυνθείκατε σε λάθος άνθρωπο. Αφού λοιπόν και σεις φθάσατε μέχρι αυτό το σημείο ανάγνωσης θα πρέπει να σας πω ότι κατά τη γνώμη μου κινείστε σε λάθος κατεύθυνση. Δηλαδή αντί να θεραπεύσετε το αίσθημα μειονεξίας έχετε υποκύψει σ' αυτό και θέλετε να συνεχίσετε τη ζωή σας δραπετεύ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας για το ερώτημα σας θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό γιατρό που θα μπορέσει πιο εμπεριστατωμένα να σας βοηθήσει σε όλα αυτά που περιγράψατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Φαίνεστε ταλαιπωρημένος και απογοητευμένος. Ωστόσο θα σας πω αυτό που δεν θέλετε να ακούσετε. Χρειάζεστε θεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου ώστε να τα ξεμπερδέψετε. Μπορεί ακόμα, αφού ζεόοτε στην επαρχία, να αναζητήσετε βοήθεια και μέσω βιντεοκλήσης.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όχι δεν υπάρχει φάρμακο μιλάς για χημικό ευνουχισμό που γίνεται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες πχ παιδοφιλια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • δε γνωρίζω, δεν είναι θέμα ψυχολόγου να σας το απαντήσει. Απευθυνθείτε σε ανδρολογο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αυτο που περιγραφετε δεν γινεται! Προσπαθηστε μεσω mindfulness να απαλλαγειτε απο την επιθυμια.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Δεν ξέρω τί είδους θεραπείες έχετε κάνει κι έχετε απογοητευτεί, θα πρότεινα αρχικά να επισκεφτείτε έναν ουρολόγο ανδρολόγο για να σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για τη δυσκολία σου στη κοινωνική και σεξουαλική σύνδεση που αναφέρεις.. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να απαντήσω στην ερώτησή σου. Μπορείς επομένως να σταματήσεις να διαβάζεις εδώ.

    Φαίνεται ότι έχεις αποδεχθεί μια κατάσταση που μοιάζει να έχει παγιωθεί εδώ και αρκετά χρόνια για σένα. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό μπορεί να λειτουργήσει πολύ ενισχυτικά για τη ψυχική υγεία του ατόμου. Ωστόσο, συνήθως η πρακτική αυτή αφορά καταστάσεις που βρίσκονται εκτός του δικού μας ελέγχου, ως θνητά ανθρώπινα όντα. Στη δική σου περίπτωση δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό. Πράγματι ακούγεται δύσκολο εγχείρημα να ανατρέψεις βιώματα χρόνων,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει μαγικός τρόπος να απαλλαγείς από τις φυσικές σου ανάγκες...
    Και αν υπήρχε θα κόστιζε πολύ περισσότερο από ότι μπορείς να φανταστείς...
    Το ότι το επιδιώκεις δείχνει απλώς το μέγεθος του προβλήματός...
    (...χωρίς φίλους ή ερωτικές σχέσεις με γυναίκες. ..., από μικρός αισθανόμουν και αισθάνομαι μια μειονεξία (???) απέναντι σε άλλους, δεν έχω αναπτύξει κοινωνικές δεξιότητες και δεν μπορώ να χωθώ (?) ούτε σε παρέες ούτε να προσεγγίσω γυναίκες και γενικά ανθρώπους....)
    Σκέψου ότι υπάρχουν κάποιοι , (πχ ασκητές, μοναχοί κλπ) οι οποίοι για θρησκευτικους λόγους -και χωρίς να έχουν τα δικά σου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω