• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 22/05/2024

Δεν τελειώνω κολπικα μόνο κλειτοριδικα.Πως μπορώ να ξέρω αν έχω οργανικό πρόβλημα σε τι γιατρό να πάω?Ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Σε κανέναν απολαύστε τις σεξουαλικότητα σας με τον τρόπο που το σώμα σας μπορεί να την απολαύση

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η διαφορά στην οργασμική ικανοποίηση μεταξύ κολπικών και κλειτοριδικών οργασμών είναι ένα κοινό φαινόμενο και μπορεί να προκαλεί ανησυχία σε πολλές γυναίκες.
    Ο κολπικός οργασμός προκύπτει από τη διέγερση του κόλπου, ενώ ο κλειτοριδικός οργασμός είναι αποτέλεσμα της διέγερσης της κλειτορίδας. Κάθε τύπος οργασμού προσφέρει διαφορετική διέγερση και ανταπόκριση, με τον κλειτοριδικό οργασμό να είναι συχνά πιο έντονος και άμεσος. Επίσης, οι επιπτώσεις στην σεξουαλική ευχαρίστηση ποικίλλουν, καθώς κάθε γυναίκα μπορεί να βιώνει διαφορετικά τους δύο τύπους οργασμού. Ψυχολογικά, κάποιες γυναίκες μπορεί να αισθάνονται πιο πλήρης με τον έναν ή τον άλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Η αδυναμία να έχετε κολπικό οργασμό δεν είναι ενδεικτική οργανικού προβλήματος. Πολλές γυναίκες βιώνουν οργασμό κυρίως ή αποκλειστικά μέσω της κλειτοριδικής διέγερσης, και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Παρόλα αυτά, αν ανησυχείτε για την υγεία σας ή αν η σεξουαλική σας ζωή δεν σας ικανοποιεί, θα ήταν χρήσιμο να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο ή έναν σεξολόγο και να λάβετε συμβουλές.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου να μοιραστείς αυτό το θέμα. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι πολλές γυναίκες βιώνουν οργασμό πολύ πιο εύκολα μέσω κλειτοριδικής διέγερσης παρά κολπικής, και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό και κανονικό.

    Αν ανησυχείς για την σεξουαλική σου υγεία ή αν έχεις ερωτήσεις για τη σεξουαλική λειτουργία, η επίσκεψη σε έναν γιατρό μπορεί να σε βοηθήσει να αποκλείσεις οποιοδήποτε οργανικό πρόβλημα. Ένας γυναικολόγος ή ένας ιατρός εξειδικευμένος στη σεξουαλική υγεία (όπως ένας ουρολόγος ή ένας ενδοκρινολόγος) θα μπορούσε να σου προσφέρει περαιτέρω διαγνωστικές εξετάσεις αν κρίνεται απαραίτητο.

    Επιπλέον,