• Ψωρίαση
  • Υποβλήθηκε 13/11/2022

Για ακροφλυκταίνωση στα πέλματα, υπάρχει οριστική θεραπεία;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Με την ολιστική ιατρική, δε θεραπεύουμε την ασθένεια, αλλά τον ασθενή.
    Θα πρέπει να εξετάσουμε σε βάθος την αιτία που ο συγκεκριμένος οργανισμός παράγει αυτήν την φλεγμονή . Αυτό απαιτεί την αλλαγή του ασθενούς σε πολλά επίπεδα.. Αν καταφέρει με την βοήθεια του ειδικού, να συνειδητοποιήσει την αυτοάνοση αρχή και να αλλάξει την νοσηρή και φλεγμονώδη ανταπόκριση του οργανισμου σε αυτήν, έχουμε πολλές πιθανότητες για οριστική θεραπεία. Φυσικά η βοήθεια της φύσης είναι πάντα μαζί μας και μας προσφέρει γενναιόδωρα τα εργαλεία της. Ομοιοπαθητικά φάρμακα , Bοτανα , βελονισμό κ α.

    Μαρκάκη Χαρά

    Ομοιοπαθητικός Βελονίστρια

    Μοσχάτο

  • ¨Οπως στα περισσότερα χρόνια προβλήματα η απάντηση είναι ναι και όχι. Εξαρτάται από την συγκεκριμένη περίπτωση, την ένταση των συμπτωμάτων, την διάρκεια και κυριώς τις δυνατότητες του οργανισμού να το ξεπεράσει.

    Μαράκος Γεώργιος

    Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Νέο Ηράκλειο

  • Τα αίτια για την δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού, είναι τόσο γενετικά (κληρονομική προδιάθεση) όσο και μη-γενετικά.
    Μη-γενετικοί παράγοντες κινδύνου, είναι οι παράγοντες που σχετίζονται με τον τρόπο ζωής και διατροφής. Οι παράγοντες αυτοί, επιδρούν σε ένα άτομο με κληρονομική προδιάθεση και πυροδοτούν τη νόσο Τέτοιοι παράγοντες είναι: Διατροφή, Στρες Τραυματισμός του δέρματος
    Ελλείψεις σε βιταμίνες Λοιμώξεις Κάποια φάρμακα Αλκοόλ Κάπνισμα .Πρώτα λοιπόν πρέπει να βρεθεί το αίτιο του προβλήματος και εκτός τις υπάρχουσες θεραπείες μπορεί να γίνει μια ολιστική αντιμετώπιση ανάλογα με την αιτία

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    Γενικός Γιατρός

    Παλαιό Φάληρο

  • Υπάρχουν αρκετές αποτελεσματικές θεραπείες

    Τσερώνης Δημήτριος

    Ρευματολόγος

    Περιστέρι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά