• Ψωρίαση
  • Υποβλήθηκε 11/10/2023

Καλημέρα σας μου είπαν ότι έχω ψωρισιακη ρευματοειδή αρθρίτιδα στα χέρια υπάρχει μόνιμη θεραπεία ώστε να την εξάλειψο εντελος από την ζωή μου να μπορώ να ζήσω φυσιολογικά ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας
    Τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει πολύ αποτελεσματικά φάρμακα για την ψωριασική αρθρίτιδα που μπορούν να τη θέσουν σε ύφεση και μάλιστα μακροχρόνια σε αρκετές περιπτώσεις.
    Θα πρέπει να σας εκτιμήσει ρευματολόγος για να εκτιμήσει τη θεραπεία που λαμβάνετε και αν έχει νόημα αλλαγή της.

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΥ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Θέλεις να πεις ψωριασικο αρθρίτιδα Όχι ρευματοειδή. Ναι υπάρχουν πάνω από 20 διαφορετικές καλές θεραπείες χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες και με καλά αποτελέσματα. Φυσικά οι θεραπείες είναι μόνιμες η για πολλά χρόνια. Να πας στο ρευματολογοι σου να σου τα εξηγήσει με λεπτομέρεια

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα σας,υπάρχει θεραπεία χρόνια ανοσοτροποποιητικη με εξαιρετικά αποτελέσματα.

    Φραγκάκης Σπύρος

    Ρευματολόγος

    Αργυρούπολη

  • Καταρχάς, η ψωριασική και η ρευματοειδής αρθρίτιδα είναι διακριτές οντότητες. Δηλαδή ή έχετε ρευματοειδή αρθρίτιδα ή ψωριασική αρθρίτιδα. Πρόκειται για νοσήματα που δεν εξαλείφονται, ΟΜΩΣ μπορούν υφεθούν, δηλαδή, για να το πούμε πιο απλά, να κοιμηθούν. ΚΑΙ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, που θα σας επιτρέψει να έχετε μια πολύ καλή ποιότητα ζωής, την οποία όμως πρέπει να λάβετε για μακρό χρονικό διάστημα, δηλαδή τουλάχιστον για 2 έτη.

    Καραγιαννίδης Γρηγόριος

    Ρευματολόγος

    Βύρωνας