• Πρόπτωση μήτρας
  • Υποβλήθηκε 12/12/2022

Καλησπέρα όταν υπάρχει προπτωση κ εμφανίζεται κατά διαστήματα λίγο αίμα είναι ανησυχητικό?Ευχαριστώ

19 ειδικοί απάντησαν

  • χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση και ένα υπερηχογράφημα μήτρας και ωοθηκών

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Εξαρτάται..
    Έχετε ανάγκη από περισσότερο έλεγχο..
    Στη διάθεσή σας

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα
    Χρειάζεται έλεγχος σίγουρα.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Πάντα το αίμα στην εμμηνόπαυση θέλει έλεγχο με αποξεση

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Σε κάθε περίπτωση αδιευκρίνιστης κολπικής αιμόρροιας είναι απαραίτητος έλεγχος απο γυναικολόγο διότι υπάρχουν αθώοι και μη λόγοι που θα μπορούσε αυτό να συμβαίνει

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΩΓΜΗ Η ΤΡΑΥΜΑ ΣΤΟΝ ΒΛΕΝΟΙΓΟΝΝΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • χρειάζεται γυνσικολογικη εξέταση

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Απαντηση δεν μπορει να δοθει, χρειαζεται γυναικολογικη εξεταση.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να γίνει υπερηχογραφικός έλεγχος ούτως ώστε να φανεί εάν το ενδομήτριο είναι λεπτό και πιθανώς να χρειαστεί βιοψία.

    Καρτσιούνης Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πυλαία

  • Αν το αίμα είναι από τον τράχηλο Κρυοπηξια αν είναι από το ενδομητρίου Διαγνωστική αποξεση μέχρι να αποφασίσετε να χειρουργηθητε εφ όσον είστε μεγάλη σε ηλικία και είναι μεγάλη η προπτωση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον έχει γίνει πρόσφατο κολπικό υπερηχογράφημα για έλεγχο του πάχους ενδομητρίου, όχι.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να γίνει διερεύνηση σε ότι αφορά την προέλευση της αιμορραγίας. Αν δηλαδή οφείλεται στην τριβή λόγω της πρόπτωσης ή προέρχεται από το ενδομήτριο. Κάθε μια από αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται οπωσδήποτε αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλημερα. Ναι και σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί από γιατρό αυτό, οπωσδήποτε πριν γίνει χειρότερο.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Γεια σας, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί λόγω ερεθισμού αλλά θα πρέπει να γίνει λεπτομερής εξέταση από γυναικολόγο για να αποκλειστεί κάποια άλλη παθολογία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας η πρόπτωση είναι διαφόρων σταδίων αν ακουμπάει όμως εξωτερικά δηλαδή είναι από δευτέρου βαθμού και πάνω τότε σίγουρα θέλει αποκατάσταση. Μία γυναικολογική εξέταση και ένας υπέρηχος εύκολα θα δείξουν αν υπάρχει πρόβλημα οτιδήποτε θέλετε μπορείτε να μας καλέσετε να σας εξυπηρετήσουμε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Πρέπει να εξεταστείτε. Πιθανόν να είναι από τραυματισμό της προπιπτουσας μήτρας αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί συνυπάρχουσα παθολογία χωρίς εξέταση.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Αυτή η ερώτηση θα μπορεί να απαντηθεί μόνο αφού σας εξετάσει γυναικολόγος. Συνήθως όχι.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Προφανώς μη γνωρίζοντας την ηλικία σας και το ιατρικό ιστορικό σας είναι δύσκολο να σας απαντήσω με σαφήνεια. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να σας δει σίγουρα κάποιος γυναικολόγος για να σιγουρευτεί από που ακριβώς προέρχεται το αίμα και να σας καθησυχάσει ή να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει. Επιπλέον θα μπορούσε να σας ενημερώσει για τις μεθόδους αντιμετώπισης της πρόπτωσης εάν δεν έχετε ενημερωθεί ήδη. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Πολύ συχνά σε γυναίκες με πρόπτωση της μήτρας εμφανίζεται λίγο αίμα λόγω ατροφίας και λόγω τριβής της περιοχής. Σε κάθε περίπτωση όμως χρειάζεται να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος για να αποκλειστούν και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να προκαλέσουν αίμα. Γι’αυτό λοιπόν πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον γυναικολόγο ούτως ώστε να προβεί στον απαραίτητο έλεγχο.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας