• Uterine prolapse
  • Submitted on 12/12/2022

Καλησπέρα όταν υπάρχει προπτωση κ εμφανίζεται κατά διαστήματα λίγο αίμα είναι ανησυχητικό?Ευχαριστώ

19 specialists answered

  • χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση και ένα υπερηχογράφημα μήτρας και ωοθηκών

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • Εξαρτάται..
    Έχετε ανάγκη από περισσότερο έλεγχο..
    Στη διάθεσή σας

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα
    Χρειάζεται έλεγχος σίγουρα.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Πάντα το αίμα στην εμμηνόπαυση θέλει έλεγχο με αποξεση

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalandri

  • Σε κάθε περίπτωση αδιευκρίνιστης κολπικής αιμόρροιας είναι απαραίτητος έλεγχος απο γυναικολόγο διότι υπάρχουν αθώοι και μη λόγοι που θα μπορούσε αυτό να συμβαίνει

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΩΓΜΗ Η ΤΡΑΥΜΑ ΣΤΟΝ ΒΛΕΝΟΙΓΟΝΝΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • χρειάζεται γυνσικολογικη εξέταση

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Απαντηση δεν μπορει να δοθει, χρειαζεται γυναικολογικη εξεταση.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να γίνει υπερηχογραφικός έλεγχος ούτως ώστε να φανεί εάν το ενδομήτριο είναι λεπτό και πιθανώς να χρειαστεί βιοψία.

    Καρτσιούνης Βασίλειος

    Gynecologist - Obstetrician

    Pylaia

  • Αν το αίμα είναι από τον τράχηλο Κρυοπηξια αν είναι από το ενδομητρίου Διαγνωστική αποξεση μέχρι να αποφασίσετε να χειρουργηθητε εφ όσον είστε μεγάλη σε ηλικία και είναι μεγάλη η προπτωση

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Εφόσον έχει γίνει πρόσφατο κολπικό υπερηχογράφημα για έλεγχο του πάχους ενδομητρίου, όχι.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να γίνει διερεύνηση σε ότι αφορά την προέλευση της αιμορραγίας. Αν δηλαδή οφείλεται στην τριβή λόγω της πρόπτωσης ή προέρχεται από το ενδομήτριο. Κάθε μια από αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται οπωσδήποτε αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλημερα. Ναι και σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί από γιατρό αυτό, οπωσδήποτε πριν γίνει χειρότερο.

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Γεια σας, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί λόγω ερεθισμού αλλά θα πρέπει να γίνει λεπτομερής εξέταση από γυναικολόγο για να αποκλειστεί κάποια άλλη παθολογία

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημέρα σας η πρόπτωση είναι διαφόρων σταδίων αν ακουμπάει όμως εξωτερικά δηλαδή είναι από δευτέρου βαθμού και πάνω τότε σίγουρα θέλει αποκατάσταση. Μία γυναικολογική εξέταση και ένας υπέρηχος εύκολα θα δείξουν αν υπάρχει πρόβλημα οτιδήποτε θέλετε μπορείτε να μας καλέσετε να σας εξυπηρετήσουμε

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Πρέπει να εξεταστείτε. Πιθανόν να είναι από τραυματισμό της προπιπτουσας μήτρας αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί συνυπάρχουσα παθολογία χωρίς εξέταση.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Αυτή η ερώτηση θα μπορεί να απαντηθεί μόνο αφού σας εξετάσει γυναικολόγος. Συνήθως όχι.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Προφανώς μη γνωρίζοντας την ηλικία σας και το ιατρικό ιστορικό σας είναι δύσκολο να σας απαντήσω με σαφήνεια. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να σας δει σίγουρα κάποιος γυναικολόγος για να σιγουρευτεί από που ακριβώς προέρχεται το αίμα και να σας καθησυχάσει ή να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει. Επιπλέον θα μπορούσε να σας ενημερώσει για τις μεθόδους αντιμετώπισης της πρόπτωσης εάν δεν έχετε ενημερωθεί ήδη. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Καλησπέρα σας. Πολύ συχνά σε γυναίκες με πρόπτωση της μήτρας εμφανίζεται λίγο αίμα λόγω ατροφίας και λόγω τριβής της περιοχής. Σε κάθε περίπτωση όμως χρειάζεται να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος για να αποκλειστούν και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να προκαλέσουν αίμα. Γι’αυτό λοιπόν πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον γυναικολόγο ούτως ώστε να προβεί στον απαραίτητο έλεγχο.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi