• Πνευμονία
  • Υποβλήθηκε 08/12/2022

Εκτός από τα πνευμονια τι άλλο μπορεί να δώσει βήχα

13 ειδικοί απάντησαν

  • Η ρινίτιδα η ιγμορίτιδα κ.α. Η διερεύνηση, όμως, του βήχα που επιμένει απαιτεί επισταμένο έλεγχο.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΠΑΝΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΒΗΧΑΣ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Οτιδήποτε πάσχει από τη ρίζα της μύτης ως το διάφραγμα.

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Ο βήχας είναι σύμπτωμα, το οποίο μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Το γαστρεντερικό και το καρδιαγγειακό επίσης μπορεί να είναι υπεύθυνα. Ιδιαίτερα ο χρόνιος βήχας χρήζει ενδελεχούς διερεύνησης.

    Κερασιώτης Χαράλαμπος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Λαμία

  • Κάπνισμα, έκθεση σε μολυσματικούς παράγοντες περιβάλλοντος, ερεθιστικές χημικές ουσίες σε επαγγελματική νόσο, λήψη συγκεκριμένων φαρμάκων, κοκκύτης, ξένα σώματα στο τραχειοβρογχικό δένδρο, πνευμονική συμφόρηση στις κυψελίδες, παθήσεις του λάρυγγα , βρογχικό άσθμα, λεμφαδενική διόγκωση μεσοθωρακίου σε αιματολογικά νοσήματα και άλλα νοσήματα ανάμεσα σε αυτά κάποιες κακοήθειες περιοχής.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Ο βήχας είναι ένα μη ειδικό αλλά σοβαρό και πολλές φορές ιδιαιτέρως ενοχλητικό σύμπτωμα. Μπορεί να σχετίζεται με πολλά νοσήματα που οφείλονται σε παθήσεις των πνευμόνων (πχ. λοιμώξεις, αλλεργίες, κακοήθειες, αυτοάνοσα νοσήματα), ενίοτε ωστόσο υποκρύπτει διαταραχές από άλλα όργανα ή συστήματα (πχ καρδιά ή γαστρεντερικό αντιστοίχως) ή μπορεί και να αποτελεί ανεπιθύμητη ενέργεια κάποιας φαρμακευτικής ουσίας.
    Είναι πολύ σημαντική η λήψη λεπτομερούς ιστορικού, η επιμελής κλινική εξέταση και πιθανότατα η διενεργεια εργαστηριακών και απεικονιστικών εξετάσεων για να τεθεί η ακριβής διάγνωση.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Παθολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι πάρα πολλές οι παθήσεις που εκδηλώνουν βήχα σαν σύμπτωμα,από το κοινό κρυολόγημα, βρογχίτιδα, ιγμορίτιδα, ΧΑΠ, άσθμα μέχρι και διάφορα φάρμακα ακόμα και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΘΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΥ,ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΚΑΙ Η ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ

    Μιστυλής Παναγιώτης

    Παθολόγος

    Νέα Ιωνία

  • ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΑ, ΠΑΡΟΞΥΝΣΗ ΧΑΠ

    Σαπαρδάνης Ιορδάνης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Πεύκα

  • Υπαρχουν πολλες αιτιες βηχα που εξαρτωνται απο ποτε ξεκινησε ο βηχας. Αν ειναι λιγοτερο απο μηνα η περισσοτερο απο 3 η 6 μηνες. Τα αιτια ειναι πολλα και περιλαμβανουν ρινιτιδες , ιγμοριτιδες, γστροοισοφαγικη παλινδρομηση , λοιμωξεις, φυματιωση, σαρκοειδωση , ασθμα, χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια, ινωση η καρκινο για να αναφερθοτν καποια απο αυτα. Πρεπει να γινει ελεγχος απο ιατρο.

    Στεφανάκος Γεώργιος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Βήχα μπορεί να έχουμε κ μετά από ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού ( μετά από γριππη , rsv) αλλά κ από άλλες λοιμώξεις όπως η πνευμονική ασπεργίλλωση ή η φυματίωση ! Επίσης η Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μπορεί να εμφανιστεί με βήχα ή η χρήσης κάποιων αντί υπερτασικών όπως είναι οι β αποκλειστές

    Κουτσοκέρα Αλεξάνδρα

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Βριλήσσια

  • Άσθμα

    Αγαπητού Βαρβάρα

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χαϊδάρι

  • Η μύτη, ο λαιμός, η καρδιά, το στομάχι (απο παλινδρόμηση), είναι πολλά

    Γούτου Μαρία

    Ειδικός Παθολόγος

    Λάρισα