• Pneumonia
  • Submitted on 08/12/2022

Εκτός από τα πνευμονια τι άλλο μπορεί να δώσει βήχα

13 specialists answered

  • Η ρινίτιδα η ιγμορίτιδα κ.α. Η διερεύνηση, όμως, του βήχα που επιμένει απαιτεί επισταμένο έλεγχο.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΠΑΝΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΒΗΧΑΣ

    Vassalos Dimitrios

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Cholargos

  • Οτιδήποτε πάσχει από τη ρίζα της μύτης ως το διάφραγμα.

    Ρηγόπουλος Αντώνιος

    Internist

    Patras

  • Ο βήχας είναι σύμπτωμα, το οποίο μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Το γαστρεντερικό και το καρδιαγγειακό επίσης μπορεί να είναι υπεύθυνα. Ιδιαίτερα ο χρόνιος βήχας χρήζει ενδελεχούς διερεύνησης.

    Κερασιώτης Χαράλαμπος (Deactivated account)

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Lamia

  • Κάπνισμα, έκθεση σε μολυσματικούς παράγοντες περιβάλλοντος, ερεθιστικές χημικές ουσίες σε επαγγελματική νόσο, λήψη συγκεκριμένων φαρμάκων, κοκκύτης, ξένα σώματα στο τραχειοβρογχικό δένδρο, πνευμονική συμφόρηση στις κυψελίδες, παθήσεις του λάρυγγα , βρογχικό άσθμα, λεμφαδενική διόγκωση μεσοθωρακίου σε αιματολογικά νοσήματα και άλλα νοσήματα ανάμεσα σε αυτά κάποιες κακοήθειες περιοχής.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Internist

    Pagrati

  • Ο βήχας είναι ένα μη ειδικό αλλά σοβαρό και πολλές φορές ιδιαιτέρως ενοχλητικό σύμπτωμα. Μπορεί να σχετίζεται με πολλά νοσήματα που οφείλονται σε παθήσεις των πνευμόνων (πχ. λοιμώξεις, αλλεργίες, κακοήθειες, αυτοάνοσα νοσήματα), ενίοτε ωστόσο υποκρύπτει διαταραχές από άλλα όργανα ή συστήματα (πχ καρδιά ή γαστρεντερικό αντιστοίχως) ή μπορεί και να αποτελεί ανεπιθύμητη ενέργεια κάποιας φαρμακευτικής ουσίας.
    Είναι πολύ σημαντική η λήψη λεπτομερούς ιστορικού, η επιμελής κλινική εξέταση και πιθανότατα η διενεργεια εργαστηριακών και απεικονιστικών εξετάσεων για να τεθεί η ακριβής διάγνωση.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Internist

    Platia Mavili

  • Είναι πάρα πολλές οι παθήσεις που εκδηλώνουν βήχα σαν σύμπτωμα,από το κοινό κρυολόγημα, βρογχίτιδα, ιγμορίτιδα, ΧΑΠ, άσθμα μέχρι και διάφορα φάρμακα ακόμα και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Internist

    Dafni

  • ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΘΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΥ,ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΚΑΙ Η ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ

    Mystilis Panagiotis

    Internist

    Nea Ionia

  • ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΑ, ΠΑΡΟΞΥΝΣΗ ΧΑΠ

    Sapardanis Iordanis

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Pefka

  • Υπαρχουν πολλες αιτιες βηχα που εξαρτωνται απο ποτε ξεκινησε ο βηχας. Αν ειναι λιγοτερο απο μηνα η περισσοτερο απο 3 η 6 μηνες. Τα αιτια ειναι πολλα και περιλαμβανουν ρινιτιδες , ιγμοριτιδες, γστροοισοφαγικη παλινδρομηση , λοιμωξεις, φυματιωση, σαρκοειδωση , ασθμα, χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια, ινωση η καρκινο για να αναφερθοτν καποια απο αυτα. Πρεπει να γινει ελεγχος απο ιατρο.

    Στεφανάκος Γεώργιος

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Neos Kosmos

  • Βήχα μπορεί να έχουμε κ μετά από ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού ( μετά από γριππη , rsv) αλλά κ από άλλες λοιμώξεις όπως η πνευμονική ασπεργίλλωση ή η φυματίωση ! Επίσης η Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μπορεί να εμφανιστεί με βήχα ή η χρήσης κάποιων αντί υπερτασικών όπως είναι οι β αποκλειστές

    Koutsokera Alexandra

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Vrilissia

  • Άσθμα

    Αγαπητού Βαρβάρα

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Chaidari

  • Η μύτη, ο λαιμός, η καρδιά, το στομάχι (απο παλινδρόμηση), είναι πολλά

    Goutou Maria

    Ειδικός Παθολόγος

    Larissa