• Πέτρα στα νεφρά
  • Υποβλήθηκε 30/03/2023

Από το 2010 έχω αίμα στα ουρά που φαίνεται και με το μάτι χωρίς να βρίσκουν αιτία. Κάνω κάθε έξι μήνες με 1 χρόνο εξετάσεις ούρων αίματος και υπέρηχο και μια φορά κυστεοσκόπηση. Από το 2020 μου βρίσκουν πέτρα στο αριστερό νεφρό και μέχρι τώρα 2023 έχει διπλασιαστεί από 3 στα 7 χιλ. Πήγα για λιθοτριψία και δεν είδαν κάτι. Μου ζητήσανε και έκανα αξονική την ίδια μέρα και δεν βρήκαν τίποτα από πέτρα μόνο κύστη 10χιλ. Με ενημερώσανε ότι η πέτρα είχε φύγει και δικαιολογεί το αίμα που έχω τόσα χρόνια (3 μέρες από τον τελευταίο υπέρηχο) γιατί δεν φαίνεται στην αξονική και δεν υπάρχει περίπτωση να είχανε δει την κύστη για πετρα γιατί το ένα είναι μαύρο και το άλλο άσπρο στον υπέρηχο και να κάνω πάλι αξονική σε 6 μήνες για να δουν αν μεγαλώνει. Μετά από μια εβδομάδα έκανα πάλι υπέρηχο και μου βρήκε πέτρα 7 χιλ. Με ενημέρωσε ότι το βλέπει άσπρο που σημαίνει ότι είναι ασβέστωμα και όχι πέτρα σύμφωνα με την αξονική. Οπότε τόσο καιρό βλέπανε την κύστη για πέτρα. Άρα αν είναι έτσι τότε η κύστη έχει διπλασιαστεί. Θα πρέπει να περιμένω 6 μήνες να δω πάλι τα αποτελέσματα ή πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε ένα καλό Ουρολόγο με τις εξετάσεις για να σας τα ξεδιαλύνει όλα αυτά

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα,
    εχειγινει πρόσφατα κυστεοσκοπηση,κυταρολογικη ούρων και διαχωρισμός ερυθρών?

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Διερευνηση κ για παθησεις του νεφρου...σπειραματοπαθειες

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το ιστορικό σας έχει αρκετά δεδομένα. Νομίζω πως χρειάζεται να γινει πλήρης εκτιμηση του ιστορικού καθως και όλων των αξονικών και υπερήχων ώστε να αποφασιστεί το επόμενο βήμα.

    Κομποτιάτης Παναγιώτης

    Νεφρολόγος

    Μαρούσι

  • Καλό θα ήταν να κάνετε μία αξονική νεφρών με σκιαγραφικό για να δείτε αν προσλαμβάνει ή όχι η κύστη από κει και μετά θα σας πει ο γιατρός τι πρέπει να κάνετε

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Η διερευνηση της αιματουριας γινεται απο το Νεφρολόγο και τον Ουρολόγο σε συνεργασία. Στην περιπτωσή σας υπάρχουν περισσότερα πράγματα που πρεπει να ελεγχθουν και προτείνω να επισκεφτειτε και νεφρολόγο.

    Σταματέλου Κυριακή

    Ειδική Νεφρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αιματουρια πρεπει να ελεχθη αν ειναι νεφρικη η εξωνεφρικη και μετα να δουμε μια γενικη ουρων < ιζιμα ουρων>αν εχουμε και αλλα στοιχεια.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος