• Περιτομή
  • Υποβλήθηκε 12/12/2022

Η περιτομή με ποιά μεθοδο γίνεται;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η περιτομή είναι μια χειρουργική πράξη η οποία συνήθως γίνεται με χειρουργική εκτομή της ακροποσθίας ( μπορεί να γίνει με χειρουργικά εργαλεία, laser ή και με αυτόματα μηχνήματα επανασυρραφής ) εφ΄όσον αξιολογήσει ο Ουρολόγος σας την κάθε περίπτωση

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Με τοπική αναισθησία. Μετά αφαιρείται η ακροποσθια και τοποθετούνται ράμματα κυκλοτερως.

    Μαδιάς Ηλίας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Περιτομή με κλασική μέθοδο και με καινούργιους μεθόδους .

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Η περιτομή γίνεται με διάφορους τρόπους. Με λέιζερ, με ειδικό δαχτυλίδι και με τον παραδοσιακό τρόπο με Νυστέρι.
    Η μέθοδος αποφασίζεται πάντα σε συννενόηση του ουρολόγου και του ασθενή

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Η περιτομή γίνεται με την κλασσική μέθοδο με νυστέρι και πλαστική συρραφή

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • με κλασικό τροπο και με Laser

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η περιτομή γίνεται με το κλασικό τρόπο ή με τη χρήση Laser. Και οι δύο μέθοδοι αισθητικά και λειτουργικά έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα.

    Φατλές Γεώργιος

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Τρίκαλα

  • Διενεργείται τυπική περιτομή με ή χωρίς χρήση laser.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η περιτομη δεν εχει πολλές μεθόδους .Εαν εννοειτε με λειζερ κλπ. δεν εχει σημασία με τι τροπο θα κοψουμε το δερμα του πεους

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχουν πολλές τεχνικές περιτομής αλλά μπορούμε να τις χωρίσουμε σε δύο μεγάλες κατηγορίες α) αυτές που γίνονται με χρήση κλασικών χειρουργικών εργαλείων (πχ νυστέρι, ψαλίδι) και β) αυτές που γίνονται με laser

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΜΙΚΡΗ ΡΑΧΙΑΙΑ ΣΧΑΣΗ: ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ...ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Ειτε με νυστερι ειτε με laser

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι