• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 15/10/2023

Γειά σας!!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους ειδικούς. Πριν ένα μήνα είχα κάνει ένα τεστ ΠΑΠ, πέρα από κάποια φλεγμονή δεν είχε δείξει κάτι ανησυχητικό . Παρόλα αυτά επειδή έχω κάποιες αμφιβολίες, επιθυμώ να το επαναλάβω στην πιο εξελιγμένη του μορφή (thin prep) και ταυτόχρονα θα ήθελα να κάνω και hpv test. Η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει θέμα που θα είναι τόσο κοντά το χρονικό διάστημα. Ευχαριστώ πολύ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κανένα θέμα απολύτως.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Κανένα θέμα δεν υπάρχει. Εάν η λήψη ήταν σωστή, δεν θα παρατηρήσετε διαφορετικό αποτέλεσμα. Ο έλεγχος για DNA του HPV είναι κάποιες φορές πολύ χρήσιμος.

    Κολιτσιδάκης Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και δεν υπάρχει κανένα θέμα και καλώς θα κάνετε από εδώ και πέρα να υποβάλλεστε σε Thin Prep. Από την άλλη εαν δεν βρέθηκαν στοιχεία λοίμωξης HPV τότε μάλλον ούτε στο Thin Prep θα έχετε κάτι. Θα σας συμβούλευα επίσης να κάνετε κ μια καλλιέργεια κολπικού υγρού, εαν βρεθεί πάλι κάποια φλεγμονή, για να δείτε εαν έχετε κάποιο άλλο μικρόβιο που σας την προκαλεί. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μπορείτε να κάνετε τεστ Παπ όσο συχνά θέλετε. Όμως να ξέρετε ότι δεν χρειάζεται.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα