• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Καλησπέρα σας. Σε τεστ παπ το 2020 που έδειξε Ascus. Έκανα κολποσκόπηση η οποία ήταν καθαρή. Στο εξάμηνο επανελαβα το Παπ, ενώ ήμουν ήδη στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης και βγήκε φυσιολογικό. Έκανα ξανά τεστ Παπ τέσσερις μήνες αφού γέννησα και βγήκε ξανά φυσιολογικό. Ένα χρόνο μετά έβγαλε πάλι Ascus και επανάληψη στο 6μηνο. Στο 6μηνο το αποτέλεσμα ήταν lsil με σύσταση επανάληψη στο τριμηνο.Έκανα hpv-dna test το οποίο και βγήκε αρνητικό. Η γυναικολόγος προτείνει επανάληψη του τεστ Παπ στο τρίμηνο και ανάλογα το αποτέλεσμα κολποσκόπηση με βιοψία. Έως τότε θεραπεια με dalacin κρέμα σε δύο κύκλους για την πιθανότητα λοιμωξης. Η ερώτηση μου είναι, αφού το hpv test είναι αρνητικό που μπορεί να οφείλεται το αποτέλεσμα του Παπ; μπορεί ήδη να ει δημιουργηθεί καρκίνος; σας ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΤΟ ASCUS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΠ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΛΠΙΚΑ ΣΠΡΕΥ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΙΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ COLPOFIX , PAPPILOCARE , SILL OF GYN.

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα καρκίνου και δεν χρειάζεται να κάνεις βιοψία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, από τις περιγραφές των εξετάσεων που έχετε κάνει, η πιθανότητα να έχετε κάποια κακοήθεια στον τράχηλο αυτή τη στιγμή είναι εξαιρετικά μικρή. Ακολουθήστε το πλάνο παρακολούθησης που σας προτείνει ο γιατρός σας και να ξέρετε οτι τις περισσότερες φορές οι βλάβες του HPV επιδιορθώνονται από τον οργανισμό μας. Το HPV DNA test αν ήταν για τους 49 τύπους του HPV και βγήκε αρνητικό μπορεί να οφείλεται σε μικρό φορτίο του ιού.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. 5-10% των lsil έχουν αρνητικό hpv DNA test. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε γιατί στο δείγμα που λήφθηκε δεν ανευρεθηκε ψευδως το DNA του ιού είτε γιατί το τεστ που έγινε δεν περιλάμβανε το σύνολο των διαφορετικών hpv τύπων. Δεν πιστεύω όμως ότι με τα αποτελέσματα που αναφέρατε υπάρχει κίνδυνος να έχετε καρκίνο. Μάλιστα, στη βιβλιογραφία αναφέρετε ότι οι γυναίκες με lsil και hpv DNA αρνητικό έχουν χαμηλότερο κίνδυνο για πιο βαριές φόρμες λοίμωξης από hpv. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου