• Ωχρά κηλίδα
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Καλημέρα ,διαγνώστηκα με επαμφιβληστποειδικη μεμβρανη , απουσία οιδήματος, ακόμη βλέπω χωρίς γυαλιά ,θεραπεύεται κ πως? Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δε δημιουργεί προβλήματα στην όραση συνίσταται απλά η παρακολουθηση. Αν προχωρήσει γίνεται αφαίρεση της μεμβράνης με υαλοειδεκτομή

    Σιδηρόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Αλεξάνδρεια

  • Αν επηρεάσει στο βάθος χρόνου την οπτική οξύτητα θα πρέπει να αφαιρεθεί .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Σύσταση για παρακολούθηση και χειρουργείο όταν έχετε στμπτωνατα

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Ένα σημαντικό ποσοστό των μεμβρανών λύεται αυτόματα. Ένα ποσοστό υποπίπτει σε επιδείνωση και χρειάζεται επέμβαση με βιτρεκτομη και αφαίρεση της μεμβράνης

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Χειρουργείο αν επηρεάζει την όραση

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν βλέπετε καλα την αφήνουμε ως έχει.
    Δεν επεμβαίνουμε χειρουργικά.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μονο με χειρουργικη επεμβαση θεραπευεται, εφοσον ομως βλεπετε καλα και δεν εχει οιδημα απλα την παρακολουθειτε.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας,

    Όπως αναφέρετε, η όρασή σας δεν έχει επηρεαστεί σημαντικά ακόμη. Σε αυτό το στάδιο συστήνεται μία παρακολούθηση της κατάστασης. Η οπτική τομογραφία συνοχής (OCT) μας δίνει σημαντικές πληροφορίες για την εξέλιξη της μεμβράνης, για αυτό το λόγο θα σας πρότεινα να γίνεται αυτή η εξέταση σε τακτά διαστήματα (π.χ. κάθε 6 μήνες, ανάλογα με την κατάσταση).
    Επίσης, είναι σημαντικό να γίνει μία ενδελεχής εξέταση του βυθού και στα δύο μάτια σε μυδρίαση για να αποκλειστεί κάποια ενδεχόμενη ρωγμή του αμφιβληστροειδούς, η οποία μπορεί να εξηγήσει την εμφάνιση της μεμβράνης.
    Εάν η επιαμφιβληστροειδική μεμβράνη δείχνει σημ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά