• Ωχρά κηλίδα
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

μετά την 3η ημέρα από επέμβαση καταρράκτη η όραση άρχισε να γίνεται θολή (σκοτεινή) και συνεχώς χειροτερεύει-μετά την επέμβαση υπήρξε ενημέρωση για ύπαρξη μεμβράνης (μάλλον από το προηγούμενο χειρουργείο πριν από 1,5 χρόνο λόγω αποκόλλησης (υαλοειδεκτομή). Η Oct που είχε γίνει τότε, είπαν ότι ήταν εντάξει. Η τωρινή oct , μετά την επέμβαση καταρράκτη δείχνει εκτός από την μεμβράνη και ένα οίδημα. Το οίδημα είναι αντίδραση από την ταλαιπωρία του χειρουργείου και θα φύγει σιγά σιγά κάποια στιγμή από μόνο του? αν όχι, πως αντιμετωπίζεται? είναι αυτό που θόλωσε την όραση μετά από λίγες ημέρες? έχει κάποια σχέση με την μεμβράνη (δλδ το ένα να προκαλεί το άλλο)? είναι απαραίτητη η αφαίρεση της μεμβράνης και αν ναι, άμεσα? (ετών45-κανένα άλλο πρόβλημα υγείας) Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • η μεμβρανη αυξανει την πιθανοτητα να εχουμε μετεγχειρητικα οιδημα. το οιδημα φευγει με την καταλληλη αγωγη (ειτε κολλυρια ειτε ενεση). η μεμβρανη θελει αφαιρεση αν προκαλει σημαντικη μειωση/παραμορφωση της ορασης.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Πιθανοτατα η επιαμφιβληστροειδικη μεμβρανη δημιουργηθηκε κατα το διαστημα του 1.5 χρονου αναμεσα στην υαλοειδεκτομη και πριν κανετε την εγχειρηση του καταρρακτη. Αν ειχατε κανει OCT πριν την επεμβαση του καταρρακτη πιθανοτατα θα φαινοταν, στο προηγουμενο OCT πριν 1.5 χρονο προφανως δεν ειχε δημιουργηθει ακομα.
    Συνηθως μετα την εγχειρηση του καταρρακτη η επιαμφιβληστροειδικη μεμβρανη χειροτερευει και απαιτει και αυτη χειρουργειο για την αφαιρεση της. Καποιοι χειρουργοι επιλεγουν να κανουν ταυτοχρονα συνδιασμενη εγχειρηση και καταρρακτη και για την επιαμφιβλβηστροειδικη μεμβρανη, και καποιοι το κανουν σε δευτερο χρονο. Και οι 2 προσεγγισεις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Μετα το χειρουργειο καταρρακτη μπορει να εμφανιστει κυστεοειδες οιδημα ωχρασ κηλιδας. Το ποσοστο αυτο αυξανεται αν υπάρχει επιαμφ/κη μεμβράνη. Χρειάζεται θεραπεία με διπλή αγωγη σταγόνων. Η επιαμφ/κη μεμβράνη αφαιρείται οταν προκαλει συμπτώματα συνήθως.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Ειναι πιθανως κυστεοειδες οιδημα ωχρας κηλιδας μετα απο το χειρουργειο καταρρακτη και θελει ειδικη αγωγη.Εαν υποχωρησει τοτε γινεται εκτιμηση της μεμβρανης.Εαν δεν υποχωρει και επιμενει με την οποια αγωγη τοτε μπορει να υποβληθειτε σε αφαιρεση μεμβρανης συντομα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Είτε αντίδραση στη μετεγχειρητική φλεγμονή είτε αποτέλεσμα έλξης της μεμβράνης. Ανάλογη με το αίτιο η θεραπεία. Χρειάζεται εκτίμηση του OCT

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Το οίδημα να υποθεσω είναι στην ωχρά.
    Θα σας ενημερώσει ο γιατρός που σας χειρουργησε εάν χρειάζονται κι άλλες εξετάσεις για τη θεραπεία του οιδήματος.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό