• Ωχρά κηλίδα
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια πάθηση που αντιμετωπίζει εδώ και 4 χρόνια στο δεξί μάτι. Διαγνώστηκε με ωχρά κηλίδα. Ο οφθαλμίατρος της( κάτοικος Κύπρου η γιαγιά), της σύστησε κάποιες βιταμίνες να παίρνει, αλλά δεν παρουσιάζεται κάποια βελτίωση στη κατάσταση της. Υπάρχει κάποια αγωγή/μέτρο που θα μπορούσατε να μας συστήσετε εάν και εφόσον η συγκεκριμένη πάθηση είναι ιάσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα , εφόσον ειναι ξηράς μορφής το μόνο που μπορεί να πάρει ειναι συγκεκριμένα συμπληρώματα διατροφής για τα μάτια . Θα βοηθούσε να βλέπαμε κάποιες εξετάσεις (oct) να δούμε σε τι στάδιο της εκφύλισης είναι . Ίασης όχι , η εκφύλιση υπάρχει και γίνετε κάποια βοήθεια με τις βιταμίνες , θέλει στενή παρακολούθηση , το ζήτημα είναι να κρατηθεί σταθερά η ίδια υπάρχουσα κατάσταση για όσο περισσότερο χρονικό διάστημα γίνετε . Ένα ποσοστό μετατρέπεται σε υγρή μορφή έκφυλης της ωχράς και αυτός είναι ο λόγος που παρακολουθείτε κάποιος στενά (ανάλογα με την κατάσταση κάθε 4-6 μήνες ) και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να γίνει αμμεσα θεραπεία με ενδουακ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • για την βελτιωση της ωχρας κηλιδας ΔΕΝ υπαρχει για την ωρα καμια θεραπεια ιασης/βελτιωσης της ορασης. οι βιταμινες δεν βελτιωνουν την οραση, απλα βοηθουν την ωχρα κηλιδα με την ελπιδα να μν χειρεοτερεψει

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Δεν είναι ιάσιμη η προκειμένη ασθένεια. Οι βιταμίνες όπως και κάποιες ενέσεις που γίνονται ενδοβολβικά στο μάτι βοηθούν στην βραδύα εξέλιξη της νόσου.

    Οφθαλμολογικό Κέντρο PROVISION - Ν. Παγώνης & Α. Αφράτη

    Χειρούργοι Οφθαλμίατροι

    Περιστέρι

  • Δεν είναι ιασιμη

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Οι βιταμίνες αυτές ελπίζουμε να επιβραδύνουν την επιδείνωση, όχι να προκαλέσουν βελτίωση.
    Η ξηρή μορφή της ηλικιακής εκφύλισης της ωχράς κηλίδας δεν είναι ιάσιμη. Στην περίπτωση της υγρής μορφής υπάρχουν ενέσεις που βοηθούν να επιστρέψει η πάθηση στην ξηρή μορφή.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι βιταμινες χρειαζονται για την καθυστερηση της νοσου και οχι για την ιαση.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η εκφύλιση της ωχράς κηλίδας ειναι είτε υγρού τύπου είτε ξηρού τύπου. Εάν ειναι ξηρού τύπου δεν επιδέχεται παρέμβασης τουλάχιστον ακόμα. Στην υγρού τύπου γίνονται ενδοβολβιες ενέσεις για σταθεροποιηση ή βελτίωση της όρασης.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Αν είναι ξηρού τύπου εκφύλιση τα συμπληρώματα διατροφής είναι αρκετά . Μόνο αν μετατραπεί σε υγρού τύπου έχει ενέσιμη αγωγή

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • αν ειναι ξηρου τυπου εκφυλιση ωχρας κηλιδας μονο οι βιταμινες ειναι το μοναδικο οπλο αυτη τη στιγμη για να καθυστερησει τη εξελιξη της νοσου. ιαση δεν υπαρχει διοτι ειναι μη αναστρεψιμη βλαβη.

    Δαγδελένης Π. Αναστάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Λιβαδειά

  • Εφοσον εχει ξηρας μορφης ωχροπαθεια , αυτο ειναι μη αναστρεψιμο.θα πρεπει να παιρνει τις βιταμινες της για να μην επιδεινωθει

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Οι βιταμίνες χορηγούνται για επιβραδύνουν την εξέλιξη της νόσου

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλο ειναι να κανει O. C. T. ωχρας κηλιδας.
    Εαν ειναι ξηρου τύπου η θεραπεια ειναι με βιταμινες για να παραμεινει η κατάσταση εκει που ειναι με μια μικρα βελτιωση.
    Εαν ειναι υγρου τυπου η θεραπεια γινεται με ενεσεις στο ματι και υπαρχει καποια βελτιωση.
    Η παθηση δεν ειναι ιασιμη τελειως.
    Η θεραπεια ειναι συντηρητικη. Αναλογα με τη βλαβη που εχει η ωχρα εχομε και τη σχετικη βελτιωση.
    Η ορασις ειναι περιφερικη. Χανεται η κεντρικη ορασις.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό