• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Καλησπέρα.πριν 2 εβδομάδες πηρα αντιβίωση συγκεκριμένα cyproxin για 5 ημερες διότι είχα μια ήπια ουρολοίμωξη και μου δόθηκε από τον ουρολόγο μου και η αντιμυκητησιακη κρέμα travocort για 6 μέρες καθώς εντοπίστηκε και μια μυκητίαση και όλα αυτά μετά τις απαραίτητες εξετάσεις(καλλιέργεια και γενική ούρων αλλά και δια ζωσης εξέταση από τον γιατρό.)έχει 2-3 μέρες που νιώθω εκ νέου ένα κάψιμο σαν να έχω την αίσθηση του κνησμού στην ουρήθρα αλλά σε πιο ήπιο βαθμό σε σχέση με τότε.(να σημειωθεί ότι ακολούθησα κατά γράμμα το αντιβιογραμμα και τις οδηγίες του γιατρού μου).αυτή η αίσθηση κάποιες στιγμές έρχεται και άλλες στιγμές δεν νιώθω τίποτα ούτε κάποια ενόχληση.μπορείτε να μου πείτε που μπορεί να οφείλετε αυτό;να συνεχίσω την επάλειψη με την κρεμα μήπως;σας ευχαριστώ πολύ!!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Συμπληρωματικη αγωγη με βιταμινες κ τονωση ανοσοποιητικου

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα .Πιθανόν δεν έγινε πλήρης θεραπεία ,ίσως χρειάζεται να συνεχίσετε .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα πρέπει να βάλετε Αντιμυκητιασική κρέμα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Από αυτό που περιγράφεται είναι πιθανό να έχετε ακόμα κάποιους μύκητες που σας ταλαιπωρούν και ίσως η travocort να μην επαρκεί αφού η δράση της είναι κυρίως στα έξω γεννητικά όργανα. Λυπάμαι αλλά δεν θα μπορούσα να σας παρέχω πιο σαφής πληροφορίες και ούτε θα ήταν σωστό να προτείνω κάτι παραπάνω αφού δεν σας έχω εξετάσει. Ελπίζω να βοήθησα με την απάντηση μου και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου