• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Καλησπέρα, θέμα: υποτροπιάζουσες κολπιτιδες και ουρολοιμώξεις από το e coli. να αναφέρω ότι όλες οι αντιβιωσεις πάρθηκαν με βάση το αντιβιογραμμα, έλεγχος από ουρολόγο έγινε και ο σύζυγος ελέγχθηκε από ανδρολογο. Ο σύζυγος δεν πήρε αντιβίωση καθώς ο ανδρολογος του είπε ότι εφόσον δεν έχει κάτι, δεν χρειάζεται να πάρει. Μαζί με τις αντιβιωσεις έπαιρνα και προβιοτικα τα οποία τα συνέχιζα και έπειτα από τη θεραπεία για κανένα μήνα αλλά η επόμενη εξέταση συνέχιζε και έδειχνε το μικρόβιο συν ότι υπήρχαν και τα συμπτώματα. PCR τεστ και καλλιέργειες ούρων και κολπικών πραγματοποιούνται κάθε φορά πριν από την αντιβίωση. Το μικρόβιο είναι σα να μην ανταποκρίνεται. Α) μπορεί το e coli να οδηγήσει σε μόνιμες βλάβες; β) η χημειοπροστασια μπορεί να λαμβάνεται κι όταν γίνονται προσπάθειες για παιδί; γ) είχαμε αφήσει την προσπάθεια για παιδί για δύο χρόνια σχεδόν εξαιτίας της κατάστασης αλλά σκεφτόμαστε να την ξεκινήσουμε. Μπορούμε; και τέλος μπορεί οι εξετάσεις να βγούνε αρνητικές και να επανέλθει το μικρόβιο ξανά; ευχαριστώ για τον χρόνο σας

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟΒΟΛΗς,ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το μικρόβιο σας έχει δημιουργήσει χρόνια τρυγόνιτιδα η οποία περνάει με άλλο είδος θεραπείας

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • α]μπορεί να σας ταλαιπωρεί,
    β]ανάλογα το φάρμακο που θα χρησιμοποιήσετε
    γ]θα το κρίνει ο θεράπων ιατρός σας, δεν επέρχεται ανοσία μετά τη θεραπεία για ουρολοίμωξη

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • α) μονιμες βλαβες μπορει να προκαλεσουν τυχον υποτροπιαζουσες πυελονεφριτιδες, οχι απλη παρουσια βακτηριου στα ουρα
    β) χημειοπροφυλαξη με αντιβιωτικα δινεται και σε εγκυες. Σημαντικη ειναι η επιλογη του αντιβιωτικου (να ειναι ασφαλες για εμβρυο)
    γ) εαν υπαρχει καποια σταθεροτητα, πιθανον να μπορειτε να κανετε προσπαθειες για παιδακι. Δυστυχως δεν γνωριζω το πληρεσ ιστορικο
    δ) το μικροβιο μπορει να επανεθει σε αποιαδηποτε στιγμη

    Ξυνός Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας