• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 29/03/2023

Exω ουρολοίμωξη και έντονη φαγούρα σε όλο το σώμα και δεν μπορώ να κοιμηθώ. Είμαι 80 ετών, τι με συμβουλεύετε να κάνω;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ουρολόγο

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Θα χρειαστεί να συμβουλευτείτε έναν γυναικολόγο ή παθολόγο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πρώτα απ'όλα δεν γνωρίζουμε και πιθανότατα δεν υπάρχει και καμία συσχέτιση, ανάμεσα στην ουρολοίμωξη που αντιμετωπίζεται με την έντονη φαγούρα σε όλο το σώμα. Υπάρχουν πολλά αίτια που προκαλούν γενικευμένο κνησμό ιδιαίτερα σε μεγάλες ηλικίες, που ξεκινούν από ψυχολογικά αίτια (νευροδερματίτιδα) και φτάνουν σε συστηματικά αίτια που υποκρύπτουν εσωτερικό συστηματικό νόσημα, όπως θυροειδοπάθεια, νεφροπάθεια, ηπατοπάθεια, σάχαρο, αναιμία ακόμα και μερικές νεοπλασίες, όπως αιματολογικές. (λεμφώματα, λευχαιμία).

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ

    Dr. Σκαρμούτσος Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λαμία

  • Καλή σας ημέρα. Θα σας συμβούλευα να δείτε έναν παθολόγο. Η ουρολοίμωξη συνήθως οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο αλλά δεν θεωρώ ότι σχετίζεται με την φαγούρα που περιγράφεται. Οι αιτίες της φαγουρας θα μπορούσαν να είναι πολλές και ίσως χρειαστεί να κάνετε κ κάποιες εξετάσεις εάν ο παθολόγος το κρίνει. Περαστικά σας και σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΙΜΑΤΟΣ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • ΕΛΕΓΞΤΕ ΟΥΡΙΑ Κ ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΣΤΟ ΑΙΜΑ... ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Να επισκεφθείτε άμεσα τον παθολόγο σας!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλό θα ήταν να κάνετε γενική ούρων και καλλιέργεια ουρων και να απευθυνθείτε σε κάποιον δερματολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Αν περνετε κάποια φαρμακευτική αγωγή για την ουρολοίμωξη να την διακόψετε και να επικοινωνήσετε με τον Δερματολόγο σας.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να πάρετε αντιβίωση και ένα αντισταμινικό

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν παθολόγο. Θα μπορούσατε να πάρετε κάποιο αντιισταμινικο για τον κνησμό.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Μία καλλιέργεια ούρων, λήψη αρκετών υγρών και επίσκεψη σε ουρολόγο για οδηγίες.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι