• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Καλησπέρα σας ! Έχω ένα μικρό οίδημα στο ούλο μου το οποίο ίσως να είναι οστό. Έχει εξεταστεί από στοματολόγο και έκανα πανοραμική σε οδοντίατρο όμως δεν μπορούσαν να δούνε κάτι. Έχω συμπτώματα και σημεία της περιοδοντικής νόσου. Τι προτείνεται για να έχω μία καλή έκβαση της νόσου ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανη περιοδοντικη φλεγμονη ,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Να επισκεφθειτε περιοδοντολογο που ειναι και ο ειδικος γιατρος για την θεραπεια της περιοδοντιτιδας

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αν υπάρχει περιοδοντική νόσος καλό είναι να σας δει κάποιος περιοδοντολογος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πρώτα χρειαζόμαστε μια σωστή διάγνωση πριν από οτιδήποτε άλλο. Ένα εντοπισμένο τραυματικό οίδημα πχ σε ούλα δε σημαίνει συστηματική νοσο όπως ουλίτιδα ή περιοδοντίτιδα. Αν έχετε το άγχος το πιο λογικό είναι να απευθυνθείτε σε ένα περιοδοντολογο

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Kαταρχην,δεν στεκει η εκφραση " Έχω ένα μικρό οίδημα στο ούλο μου το οποίο ίσως να είναι οστό".μαλλον κατι αλλο θελετε να πειτε κ δεν μπορειτε να το εκφρασετε.αν οντως εχετε διαγνωστει με περιοδοντιτιδα αρχικα πηγαινετε συντηρητικα κανοντας αποξεση ανα τεταρτημοριο με εργαλεια χειρος κ υπερηχους,μπορει να χρησιμοποιηθει κ laser για την εξαλειψη των θυλακων,οπως κ η χορηγηση αντιβιωσης τοπικα μεσα στον θυλακο.το πλανο θεραπειας ομως διαφερει απο περιπτωση σε περιπτωση κ αυτο εξαρταται απο τον εντοπισμο της περιοδοντιτιδας,δηλαδη σε ποιο σημειο της στοματικης κοιλοτητας συνανταται,οπως επισης κ απο την σοβαροτητα της.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να απευθυνθείτε σε έναν περιοδοντολογο, προκειμένου να έχετε την κατάλληλη θεραπεία.Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας! Γενικά οιδήματα στα ούλα μπορεί να είναι πολύπαραγοντικης αιτιολογίας. Παθολογικά ή κ μή, φλεγμονώδη ή κ μή φλεγμονώδη (π.χ. αντιδραστική υπερπλασία). Θα μπορούσε επίσης να οφείλεται κ σε κάποιο δόντι. Αν όλα τα παραπάνω εξετάστηκαν κ δεν ενοχοποιήθηκε κάτι από αυτά, τότε πιθανόν να είναι κ κάποια έπαρση οστού, περιβεβλημένη με τον μανδύα των ούλων. Αν είχαμε περισσοτερα στοιχεία (ακτινογραφικα κ κλινικά) θα μπορούσαμε θα σας βοηθήσουμε περισσότερο. Εφόσον όμως παρουσιάζετε σημεία περιοδοντικής νόσου, θα πρέπει να γίνει περιοδοντική θεραπεία. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα.Θα σας προτεινα να κανετε μια επισκεψη για ελεγχο σε εναν περιοδοντολογο μιας και αναφερατε οτι εχετε συμπτωματα περιοδοντικης νοσου.Με κλινικο ελεγχο θα σας καθοδηγησει οπως πρεπει .Καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Επίσκεψη σε ειδικό περιοδοντολογο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Χρειάζεται να κάνετε μια ολοκληρωμένη θεραπεια περιοδοντιτιδας, και να κάνετε καθημερινά μια σωστή στοματική υγιεινή και συχνές επανεξετάζεις ώστε να εξαλειφθεί η φλεγμονή και να μη χάσετε άλλο οστική στήριξη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,αφού σας εξέτασαν σι συνάδελφοι και δεν είδαν κάτι μπορεί να είναι οστό.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό