• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 04/08/2023

Καλησπέρα είμαστε διακοπές στην Καβάλα είμαστε από τη Θεσσαλονίκη η κόρη μου έπειτα από έντονο πόνο επισκεφθήκαμε το νοσοκομείο και η οδοντίατρος μου είπε ότι έχει νεανική περιοδοντίτιδα και ότι είναι δύσκολα τα πράγματα μου την έχει βγάλει και κάποιες ακτινογραφίες υπάρχει περίπτωση να σωθεί η κατάσταση των δοντιών της είναι 19 χρονών μόλις

17 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει περίπτωση, ναι.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Υπαρχουν θεραπειες αναλογα με την βαρυτητα της περιπτωσης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να επισκεφτείτε περιοδοντολογο και δεν θα έχει πρόβλημα το κορίτσι αν γίνει η κατάλληλη θεραπεία απο τον ειδικό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να επισκεφθείτε κάποιον περιοδοντολόγο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχει θεραπεία για την περιοδοντίτιδα της κόρης σας, θα πρέπει να βγάλετε μία πανοραμική ακτινογραφία και να αξιολογηθεί η περίπτωσή της από οδοντίατρο.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ναι με θεραπεία και συνεργασία καλή από την κόρη σας εάν δεν έχει ήδη χαθεί πάρα πολύ κόκκαλο γίνεται να σωθούν τα δόντια της

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Με την επιστροφή σας στον τόπο κατοικίας σας, επισκεφθείτε έναν περιοδοντολογο. Για την διάγνωση , την θεραπεία της νόσου αλλά κ την γενικότερη πρόγνωση απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για την εύρεση της βαρύτητας -βαθμου της περιοδοντίτιδας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Φυσικά αλλά απαιτείται να απευθυνθείτε σε περιοδοντολογο !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Αν ειναι οπως τα λεει η γιατρος χρειαζεται να επισκεφτει εναν ειδικο που θα καταστρωσει καποιο πλανο θεραπειας κ επισης πρεπει να επιδειξει μεγαλη επιμελεια απο την μερια της στι;ς οδηγιες του θεραποντος.αυτου του ειδους οι περιοδοντιτδες ειναι αρκετα επιθετικες κ οφειλονται περισσοτερο σε γεννετικους παραγοντες κ οχι τοσο στην παρουσια πετρας κ πλακας,οπως οι συνηθισμενες περοδοντιτιδες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η νεανική περιοδοντίτιδα (όχι τόσο συχνή) οφείλεται σε κληρονομικα αιτία ή ορμονικές διαταραχές κατά τη διάρκεια της εφηβείας. Πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα καθώς εξελίσσεται ταχύτατα. Θα σας πρότεινα να επισκεφτεί η κόρη σας κάποιον περιοδοντολογο για την κατάλληλη θεραπεία και οδηγιες στοματικής υγιεινής που θα πρέπει να τηρηθούν αυστηρά. Οι συχνοι επανέλεγχοι ανά 3μηνο ή 6μηνο ανάλογα με τις οδηγίες του περιοδοντολογου είναι απαραιτητοι.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, πρεπει άμεσα να επισκεφτείτε περιοδοντολόγο. Μόνο ο ειδικός περιοδοντολόγος θα κρίνει τη σοβαρότητα της κατάστασης και τη σωστή θεραπεία.

    Θεοδωρακέλλη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Εκτίμηση από περιοδοντολογο όσο το δυνατόν γρηγορότερα .Με σωστή διαχείριση και από τις 2 πλευρές η πιθανότητες για καλό αποτέλεσμα εκτινάσσονται λόγο του νεαρού της ηλικίας.

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας, πάντα, ανάλογα με την περίπτωση, υπάρχουν και οι ανάλογες θεραπευτικές επιλογές. Πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Σαφώς κσι σώζονται με μια σωστή θεραπεία μετά από πλήρη κλινικό και ακτινογραφικο έλεγχο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • θα χρειαστει να επισκεφτειτε εναν ειδικο στη συγκεκριμενη περιπτωση καποιον περιοδοντολογο

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπερα σας.Μια επισκεψη σε εναν περιοδοντολογο για να αξιολογησει κλινικα την κορη σας ειναι η καλλιτερη επιλογη ,καθως και να προδιορισει αν οντως εχει νεανικη περιοδοντιτιδα.
    Με καλο κλινικο ελεγχο και παρακολουθηση ολα θα πανε καλα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Φυσικά και μπορεί να σώσει τα δόντια της, αρκεί να απευθυνθείτε στον ειδικό οδοντίατρο να σας καθοδηγήσει. Η αλήθεια είναι ότι η νεανική περιοδοντίτιδα είναι ιδιαίτερα θορυβώδης, αλλά θα πρέπει να ελέγξετε επισταμένα όλα τα ενδεχόμενα με τον οδοντίατρό σας.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι