• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 16/05/2024

Καλησπερα, Εδώ και μερικούς μήνες νιώθω πονο χαμηλά στη μέση σε συγκεκριμένες κινήσεις πχ στην υπερέκταση προς τα πίσω και όταν ξαπλώνω ανάσκελα μαγκώνω και χρειάζομαι βοήθεια για να σηκωθώ. Ξεκίνησε στον 5ο μήνα της 1ης μου εγκυμοσύνης και αφού γέννησα, όταν επέστρεψα στην γυμναστική βελτιωνόταν, ποτε τελείως. Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη, 5 μηνών περίπου νιώθω χειρότερα από ποτε. Ξαπλωμένη ανάσκελα δυσκολεύομαι να κινήσω και τα πόδια μου Δεν έχω κάνει καμία εξέταση προς το παρών, ο γυναικολόγος υποστηρίζει πως δεν ευθύνεται η εγκυμοσύνη για τον πονο Τι ειδικό πρέπει να επισκεφτώ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, πιστεύω ως Φυσίατρος, μια ειδικότητα που ασχολούμαστε ενδελεχώς με το χρόνιο πόνο, ότι καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον φυσιατρο.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. Ευχαριστώ.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ορθοπαιδικο και να ξεκινησετε περπατημα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Πήγαινετε σε κάποιον ορθοπαιδικό να σας εξετάσει για αρχή και μετά πιθανόν να σας στείλει σε φυσικοθεραπευτή,ειδικά από την στιγμή που δεν μπορείτε να πάρετε φάρμακα!
    Υπάρχουν τρόποι να σας βοηθήσουμε ακόμη και χωρίς την χρήση μηχανημάτων!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Επισκεφθείτε φυσικοθεραπευτή / φυσικοθεραπεύτρια με πιστοποίηση στο manual therapy

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Είναι θέμα ορθοπαιδικού και κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείτε μαγνητική τομογραφία σπονδυλικής στήλης

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα
    Κάνατε επισκληριδιο όταν Γεννησατε??
    Αν ναι είναι κάτι που μπορεί να τραυματίσει την οσφυ επίσης από μόνη της η εγκυμοσύνη δημιουργει πίεση χαμηλά οπότε πιθανών οι μεγαλύτερες ενοχλήσεις είναι από εκεί ιδίως αν έχετε βάλει κ κιλα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Αναφέρεστε σ ένα μυοσκελετικό πόνο προφανώς δεν φταίει η εγκυμοσύνη αλλά επιβαρύνει μια κατάσταση η οποία έχει ένα υπόβαθρο στο παρελθόν προφανώς έχετε Παθολογησει και στο παρελθόν η να έχετε μια προδιάθεση οσφυαλγίας
    Επισκεφτείτε έναν φυσικοθεραπευτή ειδικό στην αποκατάσταση της οσφυος

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η εγκυμοσυνη δεν ευθύνεται για τον πόνο , ωστόσο οι μεταβολές του βάρους κ η χαλάρωση των συνδέσμων που προκαλούνται από την εγκυμοσύνη σίγουρα επιδεινώνουν την κατάσταση.
    Ένας ορθοπαιδικός μπορεί να σας συμβουλεύσει αλλά με δεδομένο το γεγονός ότι δε μπορείτε να πάρετε φάρμακα κ ότι η κατάσταση θα αλλάξει ακόμη περισσότερο στο τρίτο τρίμηνο, αν δεν υποφέρετε , δείτε έναν ορθοπαιδικό μετά τον τοκετό
    Καλή λευτεριά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος