• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

στον φρονιμιτη κατω μπαινει εμφυτευμα?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι, ούτε χρειάζεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι. Δεν χρειάζεται

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας , όχι στην περιοχή του φρονιμήτη είναι υπερβολή να τοποθετηθεί εμφύτευμα εφόσον όλα τα υπόλοιπα δόντια βρίσκονται στη θέση τους . Ο ανταγωνιστής φρονιμήτης της απέναντι νάθου , εαν υπάρχει , είναι προτιμότερο να προγραματιστει να αφαιρεθει και να μην υπάρχουν φρονιμήτες απο την πλευρα αυτη , οι οποίοι δεν εξυπηρετούν κάτι λειτουργικό στο στόμα , αντιθέτως είναι πολυ δυσκολη η πρόσβαση για την σωστή καθαριότητά τους

    Δραμητινός Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας. Δεν χρειάζεται να μπει στη θέση του φρονιμίτη εμφύτευμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει κανένας λόγος τοποθέτησης εμφυτεύματος σε θέση φρονιμήτη, παρα μόνο όταν υπάρχει πολύ μεγάλη απώλεια οστόυ σε μπροστινές θέσεις και οι οστικές αναπλάσεις έχουν αποτύχει.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Εάν υπάρχει επαρκής οστική στήριξη μπορεί να τοποθετηθεί. Αλλά δεν χρειάζεται σχεδόν πότε, διότι μέχρι δεύτερο γομφιο (το δόντι πριν τον φρονημιτη) είναι πλήρης ικανοποιητική η μάσηση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • δεν συνηθιζεται καθολου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν το επιτρέπουν τα ανατομικά στοιχεία και έχετε οστο μπαινει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εάν το κρίνει ο θεράπων, φυσικά.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Οχι, ο φρονιμητης ειναι δοντι που δεν αντικαθισταται

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να μπει εμφύτευμα αναλόγως με το εναπομείναν οστό όπως και σε κάθε άλλο δόντι όμως οι φρονιμίτες θεωρούνται δόντια που δεν προσφέρουν κάτι στην λειτουργικότητα και ούτε στην αισθητική στην περίπτωση που υπάρχουν τα υπόλοιπα δόντια …οπότε κάτι τέτοιο θα ήταν τελείως περιττό!

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Aν υπαρχουν οι προυποθεσεις ναι,αλλα ειναι ενα δοντι που κ να χαθει δεν υπαρχει προβλημα,οποτε δεν κρινεται απαραιτητο να μπει καποιο εμφυτευμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη