• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Παίρνω αντιθρομβωτικα χάπια. Μπορώ να βάλω Φυτευτα δόντια;

33 ειδικοί απάντησαν

  • Οποιαδηποτε εργασια ειναι αιματηρη στην περιπτωση σας,οπως π.χ μια εξαγωγη,ενας καθαρισμος,ή ακομη και η τοποθετηση ενος εμφυτευματος,πρεπει παντα να γινεται σε συνεννοηση με τον γιατρο που σας παρακολουθει και ο οποιος γνωριζει το πληρες ιστορικο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορειτε κατοπιν αναλογων ρυθμησεων στα αντιπικτικα σας και κατοπιν αξιολογησης του γενικοτερου ιατρικου ιστορικου σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Φυσικά και μπορείτε. Ανάλογα με το είδος της αντιθρομβωτικής αγωγής, συνεννοούμαστε με τον Καρδιολόγο σας, και ή τη σταματάμε για κάποιες μέρες ή την αντικαθιστούμε με άλλη αγωγή.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ναι.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν υπάρχει περιορισμός λόγω της φαρμακευτικής αγωγής.Ωστοσο απαιτείται η συνεργασία του παθολόγου με τον οδοντίατρο για τροποποίηση της αγωγής κατά τη διάρκεια της θεραπείας

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Μπορείτε υπό προυποθέσεις. Μπορεί να χρειαστεί να τα διακόψετε . Εξαρτάται από το ιστορικό σας και το σκεύασμα που χρησιμοποιείτε

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Ναι μπορειται σε συνεργασία πάντα με τον καρδιολογο

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Ναι μπορείτε αλλά θα πρέπει να γίνει σε συνεννόηση με τον γιατρό σας για την ρύθμιση της δόσης κ ισως και να χρειαστεί να γίνει η τοποθέτηση εντός κάποιας κλινικής

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα, αλλά πρέπει να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας εάν μπορείτε και για πόσες μέρες πρέπει να σταματήστε τα αντιθρομβωτικά χάπια.

    SMILEZONE Πολυοδοντιατρείο Αμαρουσίου (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • ΝΑΙ.ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΟΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΩΝ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Σε αυτό μπορεί να επιληφθεί ο εμφυτευματολόγος τη στιγμή της τοποθέτησης με ειδικές εξετάσεις....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σε συνεννόηση με το γιατρό σας θα πρέπει κάποιες μέρες να τα σταματήσετε.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά και μπορείτε. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως χρειάζεται διακοπή της αγωγής για κάποιες ημέρες. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεσή σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Φυσικά και μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα εάν παίρνετε αντιθρομβωτικά. Δεν αποτελεί αντένδειξη

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν είναι αντένδειξη η λήψη αντιθρομβωτικων και αντιπηκτικών φαρμάκων για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Aσθενεις που λαμβανουν αντιπηκτικη αγωγη μπορουν να δεχτουν οδοντικα εμφυτευματα.Μετα απο συνεργασια με τον καρδιολογο αποφασιζουμε ποιο σχημα αντικαταστασης θα χρησιμοποιηθει και για ποσο καιρο θα γινει η διακοπη τησ αγωγης.Καταληγωντας θα ελεγα οτι ειναι μια πολυ ασφαλης διαδικασια και με πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας για ασθενεις με αντιθρομβωτικη αγωγη.

    Κονανδρέας Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Χολαργός

  • Συνηθως η αγωγη με τα φαρμακα αυτα διακοπτεται για καποιο διαστημα πριν την εμφυτευση κ ειναι πιθανον να γινουν καποιες ενεσεις ηπαρινης στην κοιλιακη χωρα,αλλα αυτο θα πρεπει να μας το επιβεβαιωσει κ ο παθολογος η ο καρδιολογος σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η αντιπηκτικη αγωγή δεν αποτελεί εμπόδιο στην χειρουργική τοποθέτηση εμφυτευματων.Αρκει λίγες μέρες πριν την επέμβαση να γίνει διακοπή της αγωγής σε συνεργασία πάντα με τον θεράποντα καρδιολόγο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι αλλα παντα σε συννενόηση με τον θεράποντα ιατρό.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Φυσικά, δεν υπάρχει καμία αντενδειξη. Θα πρέπει να διακοπούν πριν και κατά την ημέρα του χειρουργείου με υπόδειξη καρδιολόγου στον θεράποντα χειρουργο σας

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μπορείτε να βάλετε σε συνεννόηση με τον θεράποντα ιατρό σας

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα στις περισσότερες περιπτώσεις. Στην περίπτωση που παίρνεται αντιθρομβωτικά υπάρχει συνεργασία με τον καρδιολόγο που σας παρακολουθεί για να κάνουμε διακοπή των φαρμάκων εφόσον κρίνεται απαραίτητο και στην συνέχεια προχωράμε στην διαδικασία της τοποθέτησης των εμφυτευμάτων.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Θα πρεπει να μιλησουμε με τον καρδιολογο σας για οδηγιες...αφου τα σταματησετε τις μερες που θα μας πει ο καρδιολογος μπρειτε να βαλετε τα δοντια.

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά πρέπει να υπάρξει επικοινωνία με τον ιατρό σας και γραπτή συγκατάθεση του

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Ναι υπάρχει τρόπος που θα σας εξηγήσει ο ειδικός ή και ο καρδιολόγος σας όπως και οποιαδήποτε άλλη χειρουργική επέμβαση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ναι.αλλα πριν το χειρουργικό μέρος θα πρέπει να υπάρξει επικοινωνία με τον γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ναι δεν είναι αντένδειξη η λήψη αντιθρομβωτικών.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα ,αφού πρώτα ενημερώσετε τον οδοντίατρο σας και συμβουλευτείτε τον καρδιολόγο σας ώστε να τα κόψετε για κάποιες μέρες!

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αυτό το ερώτημα, θα απαντηθεί,σε συνεργασία, με τον θεράποντα ιατρό σας, που σας χορηγεί τα αντιθρομβωτικά . Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας ,μπορείτε αν κάνετε για κάποιο χρονικό διάστημα αγωγή με ηπαρινη και στο διάστημα αυτό να μπουν τα εμφυτευματα...Ωστόσο θα συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας πριν.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από τα χάπια που παίρνετε και από τα πόσο εκτεταμένη είναι η επέμβαση της τοποθέτησης των εμφυτευμάτων.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά αλλα με τις αναλογες εξετάσεις για την πηκτικοτητα του αιματος ωστε να γινει με ασφάλεια πιο πριν και με ενδεχόμενη τροποποιηση προσωρινή της αγωγής σας μαζι με το θεαραποντα ιατρο για την πραγματοποιηση του χειρουργείου, οπως και για οτιδηποτε αλλο επεμβατικο αιματηρο χρειαστει (εξαγωγή, θεραπεία περιοδοντίτιδας κλπ)

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια