• Dental implants
  • Submitted on 10/05/2023

Παίρνω αντιθρομβωτικα χάπια. Μπορώ να βάλω Φυτευτα δόντια;

33 specialists answered

  • Οποιαδηποτε εργασια ειναι αιματηρη στην περιπτωση σας,οπως π.χ μια εξαγωγη,ενας καθαρισμος,ή ακομη και η τοποθετηση ενος εμφυτευματος,πρεπει παντα να γινεται σε συνεννοηση με τον γιατρο που σας παρακολουθει και ο οποιος γνωριζει το πληρες ιστορικο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορειτε κατοπιν αναλογων ρυθμησεων στα αντιπικτικα σας και κατοπιν αξιολογησης του γενικοτερου ιατρικου ιστορικου σας.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Φυσικά και μπορείτε. Ανάλογα με το είδος της αντιθρομβωτικής αγωγής, συνεννοούμαστε με τον Καρδιολόγο σας, και ή τη σταματάμε για κάποιες μέρες ή την αντικαθιστούμε με άλλη αγωγή.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Ναι.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Δεν υπάρχει περιορισμός λόγω της φαρμακευτικής αγωγής.Ωστοσο απαιτείται η συνεργασία του παθολόγου με τον οδοντίατρο για τροποποίηση της αγωγής κατά τη διάρκεια της θεραπείας

    Eyaggelinou Kyriaki

    Dentist

    Platia Attikis

  • Μπορείτε υπό προυποθέσεις. Μπορεί να χρειαστεί να τα διακόψετε . Εξαρτάται από το ιστορικό σας και το σκεύασμα που χρησιμοποιείτε

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Ναι μπορειται σε συνεργασία πάντα με τον καρδιολογο

    Nestoras Nikolaos

    Dentist

    Kalamata

  • Ναι μπορείτε αλλά θα πρέπει να γίνει σε συνεννόηση με τον γιατρό σας για την ρύθμιση της δόσης κ ισως και να χρειαστεί να γίνει η τοποθέτηση εντός κάποιας κλινικής

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα, αλλά πρέπει να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας εάν μπορείτε και για πόσες μέρες πρέπει να σταματήστε τα αντιθρομβωτικά χάπια.

    SMILEZONE Πολυοδοντιατρείο Αμαρουσίου (Deactivated account)

    Dentist

    Marousi

  • ΝΑΙ.ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΟΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΩΝ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Σε αυτό μπορεί να επιληφθεί ο εμφυτευματολόγος τη στιγμή της τοποθέτησης με ειδικές εξετάσεις....

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Σε συνεννόηση με το γιατρό σας θα πρέπει κάποιες μέρες να τα σταματήσετε.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Φυσικά και μπορείτε. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως χρειάζεται διακοπή της αγωγής για κάποιες ημέρες. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεσή σας.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Φυσικά και μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα εάν παίρνετε αντιθρομβωτικά. Δεν αποτελεί αντένδειξη

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Δεν είναι αντένδειξη η λήψη αντιθρομβωτικων και αντιπηκτικών φαρμάκων για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Aσθενεις που λαμβανουν αντιπηκτικη αγωγη μπορουν να δεχτουν οδοντικα εμφυτευματα.Μετα απο συνεργασια με τον καρδιολογο αποφασιζουμε ποιο σχημα αντικαταστασης θα χρησιμοποιηθει και για ποσο καιρο θα γινει η διακοπη τησ αγωγης.Καταληγωντας θα ελεγα οτι ειναι μια πολυ ασφαλης διαδικασια και με πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας για ασθενεις με αντιθρομβωτικη αγωγη.

    Konandreas Georgios

    Dentist

    Cholargos

  • Συνηθως η αγωγη με τα φαρμακα αυτα διακοπτεται για καποιο διαστημα πριν την εμφυτευση κ ειναι πιθανον να γινουν καποιες ενεσεις ηπαρινης στην κοιλιακη χωρα,αλλα αυτο θα πρεπει να μας το επιβεβαιωσει κ ο παθολογος η ο καρδιολογος σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η αντιπηκτικη αγωγή δεν αποτελεί εμπόδιο στην χειρουργική τοποθέτηση εμφυτευματων.Αρκει λίγες μέρες πριν την επέμβαση να γίνει διακοπή της αγωγής σε συνεργασία πάντα με τον θεράποντα καρδιολόγο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ναι αλλα παντα σε συννενόηση με τον θεράποντα ιατρό.

  • Φυσικά, δεν υπάρχει καμία αντενδειξη. Θα πρέπει να διακοπούν πριν και κατά την ημέρα του χειρουργείου με υπόδειξη καρδιολόγου στον θεράποντα χειρουργο σας

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Μπορείτε να βάλετε σε συνεννόηση με τον θεράποντα ιατρό σας

    Grivas Evsevios

    Prosthodontist

    Ampelokipoi

  • Ναι μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα στις περισσότερες περιπτώσεις. Στην περίπτωση που παίρνεται αντιθρομβωτικά υπάρχει συνεργασία με τον καρδιολόγο που σας παρακολουθεί για να κάνουμε διακοπή των φαρμάκων εφόσον κρίνεται απαραίτητο και στην συνέχεια προχωράμε στην διαδικασία της τοποθέτησης των εμφυτευμάτων.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Θα πρεπει να μιλησουμε με τον καρδιολογο σας για οδηγιες...αφου τα σταματησετε τις μερες που θα μας πει ο καρδιολογος μπρειτε να βαλετε τα δοντια.

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά πρέπει να υπάρξει επικοινωνία με τον ιατρό σας και γραπτή συγκατάθεση του

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Ναι υπάρχει τρόπος που θα σας εξηγήσει ο ειδικός ή και ο καρδιολόγος σας όπως και οποιαδήποτε άλλη χειρουργική επέμβαση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Ναι.αλλα πριν το χειρουργικό μέρος θα πρέπει να υπάρξει επικοινωνία με τον γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Ναι δεν είναι αντένδειξη η λήψη αντιθρομβωτικών.

  • Μπορείτε να βάλετε εμφυτεύματα ,αφού πρώτα ενημερώσετε τον οδοντίατρο σας και συμβουλευτείτε τον καρδιολόγο σας ώστε να τα κόψετε για κάποιες μέρες!

    Doti Anna

    Dentist

    Platia Mavili

  • Αυτό το ερώτημα, θα απαντηθεί,σε συνεργασία, με τον θεράποντα ιατρό σας, που σας χορηγεί τα αντιθρομβωτικά . Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας ,μπορείτε αν κάνετε για κάποιο χρονικό διάστημα αγωγή με ηπαρινη και στο διάστημα αυτό να μπουν τα εμφυτευματα...Ωστόσο θα συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας πριν.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από τα χάπια που παίρνετε και από τα πόσο εκτεταμένη είναι η επέμβαση της τοποθέτησης των εμφυτευμάτων.

    Mpesas Athanasios

    Dentist

    Thessaloniki

  • Φυσικά αλλα με τις αναλογες εξετάσεις για την πηκτικοτητα του αιματος ωστε να γινει με ασφάλεια πιο πριν και με ενδεχόμενη τροποποιηση προσωρινή της αγωγής σας μαζι με το θεαραποντα ιατρο για την πραγματοποιηση του χειρουργείου, οπως και για οτιδηποτε αλλο επεμβατικο αιματηρο χρειαστει (εξαγωγή, θεραπεία περιοδοντίτιδας κλπ)