• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 19/03/2024

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν βάλω εμφύτευμα δοντιού τώρα που είμαι 20 χρόνων, γιατί μου είπαν να βάλω μετά τα 22?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη ακόμα και η διαφορά ενός χιλιοστού μέσα σε διάρκεια ενός χρόνου μπορεί να αλλάξει η θέση του εμφυτεύματος και να δείχνει εκτός τοξου με αποτέλεσμα πρόβλημα αισθητικής αλλά και λειτουργικό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η τοποθετηση εμφυτευματων γινεται εφοσον εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη των γναθων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλημερα,απο οσο γνωριζω γινετα να βαλει καποιος οδοντικο εμφυτευμα,μετα τα 18 ετη.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάλετε εμφύτευμα στα 20 σας. Στην ηλικία που είστε και χωρίς να ξέρω το περιστατικό, θα σας πρότεινα να σκεφθείτε την λύση της ορθοδοντικής για την κάλυψη του όποιου κενού που έχετε, εκτός αν σας λείπει κάποιο από τα πρόσθια δόντια.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Τα εμφυτεύματα παραμένουν "ακίνητα" / ακλόνητα στις θέσεις που τοποθετούνται. Η ανάπτυξη των γνάθων κ η οριστική θέση των δοντιών ολοκληρώνεται μετά τα 22-23 στις γυναίκες κ μετά τα 25-26 έτη ηλικίας στους άνδρες. Αν ένα εμφύτευμα τοποθετηθεί νωρίτερα αυτών των ηλικιών κινδυνεύει να βρεθεί σε έκτοπη θέση στον φραγμό καθώς μεγαλώνουμε κ τα δόντια μας δεν έχουν πάρει ακόμα τις οριστικές τους θέσεις. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Eξαρταται απο το ατομο,συνηθως η αναπτυξη των οστων συνεχιζεται μεχρι τα 20-22 κ τοτε σταθεροποιειται ωστε να γινει καποια επεμβατικη πραξη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συμφωνώ να περιμένετε μετά τα 22. Οι γνάθοι ακόμα αναπτύσσονται

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Δεν υπάρχει όριο ηλικίας αρκεί να κάνετε αξονική γναθου και τα ευρήματα να είναι θετικά

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειαζεται εξεταση λογικα δεν υπαρχει προβλημα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα,αλλά ότι σας είπε ο γιατρός σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό