• Μελέτη Ύπνου
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Καλησπέρα σας, Έχω θέμα με τον ύπνο μου. Αρχικά για πολύ καιρό κοιμόμουν 9ωρα-10ωρα και γενικότερα αρκετά εύκολα κάθε βράδυ. Μετά ο όγκος στην εργασία μου αυξήθηκε αρκετά κι έκανα διάφορες σκέψεις κατά τη διάρκεια της ημέρας χωρίς ωστόσο να συνεχίζονται μέχρι το βράδυ που έπεφτα για ύπνο. Ωστόσο ένα βράδυ ξαφνικά, δεν κοιμήθηκα καθόλου. Αυτό με ανησύχησε πολύ κι άρχισα να μπαίνω σε ένα φαύλο κύκλο σκέψεων γύρω από το τι έχω και γιατί δεν με παίρνει ο ύπνος καθώς και πως θα βγάλω την επόμενη μέρα στη δουλειά, τι θα συμβεί αν μείνω κι άλλες μέρες άυπνη κλπ. Κοιτούσα συνέχεια την ώρα με αποτέλεσμα το επόμενο βράδυ επίσης ο ύπνος να έχει έρθει κοντά στα ξημερώματα που έπρεπε να ξυπνήσω κι έτσι κοιμήθηκα το πολύ δυο ώρες. Απευθύνθηκα σε νευρολόγο και μου πρότεινε τα sedistress έως και 4 την ημέρα και λάδι κάνναβης. Η αλήθεια είναι πως κοιμήθηκα νορμαλ κάποια βραδια ειδικότερα οταν έλειπα κι εκτός δουλειάς όπου εκεί δε χρειάστηκα και κάποιο βοηθητικό για τον ύπνο. Επισημαίνω οτι γενικότερα έχω αγχώδη διαταραχή και κάνω ψυχοθεραπεία. Η ιστορία αυτή με τον ύπνο κρατα περίπου κάνα μήνα τώρα. Μπορεί να προκύψει τόσο σοβαρό θέμα οξειας αϋπνίας από το άγχος; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση; Σας ευχαριστώ πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον έχετε λάβει αγωγή που βοηθάει, μπορείτε να συνεχίσετε.
    Θα σας κατευθύνει και ο Ιατρός που σας είδε.
    Από την άλλη, εάν δεν επαρκούν, μπορείτε να ζητήσετε και μία άλλη γνώμη, ώστε να προστεθεί και κάποια φαρμακευτική ή συμπληρωματική θεραπεία.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • ναι μπορεί να προκύψει οξύ θέμα αυπνίας και το άγχος να το πυροδοτεί και να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος - συζητήστε με τον ψυχοθεραπευτή σας για αυτό και ρωτήστε τον αν σας προτείνει σε αυτή τη φάση να μιλήσετε με κάποιον ψυχίατρο για την αγχώδη διαταραχή ίσως χρειαστεί να λάβετε κάποια βραχυχρόνια θεραπεία

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΞΕΙΑ ΑΥΠΝΙΑ. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΘΕΣ ΚΑΛΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΡΟΥΤΙΝΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε πάλι στο συνάδελφο που σας έδωσε την αγωγή και σας έχει πάρει αναλυτικό ιστορικό. Εναλλακτικά πρέπει να κάνετε επίσκεψη είτε σε εμένα είτε σε κάποιον άλλον συνάδελφο που θα επιλέξετε

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον