• Μελέτη Ύπνου
  • Υποβλήθηκε 02/09/2023

Καλημέρα.Ειμαι ανδρας 1,74m 91kg 35 ετων.Κοιμαμαι παντα μετα τις 2 νυχτα απο 12-13 χρονων.Ροχαλιζω πολυ δυνατα αλλα με μια εως τρεις φορες τη βδομαδα.Παρα πολυ συχνα δε κοιμαμαι καν για 30-35 ωρες.Καπνιζω φανατικα 1-2 πακετα και 10 χρονια κανναβη ΧΩΡΙΣ THC.To πρωι εκτος οτι μια με δυο ωρες αφου ξυπνησω γυρω στις 11 ξανακοιμαμαι,ειμαι σε πολυ ασχημη διαθεση με πονοκεφαλους και δε θελω να μιλησω σε κανεναν.εχω sleep apnea ?και αν ναι μπορω να απευθυνθω για αρχη σε εναν απλο ΩΡΛ ?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Σε ΩΡΛ και Πνευμονολογο

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • το ροχαλητό μπορεί να είναι μια ένδειξη υπνικής άπνοιας αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, ένας ΩΡΛ δεν θα μπορέσει να σας βοηθήσει σε αυτό, από την περιγραφή σας μάλλον το χειρότερο πρόβλημα αποτελεί η διάθεση σας και αυτό είναι κάτι που καλό είναι να το συζητήσετε με κάποιον ψυχίατρο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι μπορείτε για να ελεγχθεί ο ανώτερος αεραγωγός και εν συνεχεία θα πρέπει να ακολουθήσει Μελέτη Ύπνου σε Τμήμα Μελέτης Ύπνου για να υπάρχει μια συνολική διαγνωστική προσέγγιση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος