• Μελέτη Ύπνου
  • Υποβλήθηκε 04/04/2023

Καλημέρα, έχω προβλημα με τον ύπνο, συγκεκριμένα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ με αποτέλεσμα τις ημέρες εργασίας να κοιμάμαι το πολύ 5 ώρες. Κατά τ'αλλα ο ύπνος είναι αδιάκοπος και το πρωί θέλω περισσότερο (τα σαββατοκύριακα κοιμάμαι πάνω από 8-9 ώρες). Σε τι γιατρό να απευθυνθώ για τέτοιο πρόβλημα; Έψαξα για ειδικούς ύπνου αλλά τα αποτελέσματα έβγαλαν κυρίως πνευμονολόγους και δεν ξέρω αν αυτή είναι η σωστή ειδικότητα.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να σας δει Νευρολόγος και μετά αν χρειαστεί, πνευμονολόγος. Το ότι κοιμάστε το ΣΚ, σημαίνει ότι υπάρχει κάτι τις καθημερινές, που σας δυσκολεύει. Και πιθανόν να χρειάζεται κάποια διερεύνηση και βοήθεια, εφόσον σας ενοχλεί

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Η διερεύνηση τωνυπνικών απνοιών γίνεται με τη συνεργασία πνευμονολόγων και ΩΡΛ. Οι μεν διερευνούν κεντρικές αιτιολογίες του προβλήματος ή θέματα των πνευμόνων και οι δε αποφρακτικές αιτίες από το ανώτερο αναπνευστικό και προβλήματα που πιθανόν να αντιμετωπίζονται χειρουργικά. Όλη η εξέταση συμπληρώνεται από μελέτη ύπνου που μας δίνει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ο πνευμονολόγος εξετάζει κυρίως αν πρόκειται για απνοικό σύνδρομο οι διαταραχές ύπνου όπως η αυπνία μάλλον από παθολόγο ή νευρολόγο θα πρέπει να εξετασθούν

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Πρεπει να κάνετε μια μελέτη Ύπνου της οποιασ Τα αποτελέσματα θα αξιολογήσουμε στο Ιατρειο. Αυτό γίνεται είτε Ιδιωτικά είτε στο νοσοκομειο. Μπορεί να κάνετε ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΝΟΙΕΣ. Έχετε και ΡΟΧΑΛΗΤΟ;;;;

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • είναι σημάντικό να γίνει καταρχήν έλεγχος καλής βατότητας αεραγωγών, (ρινικές κοιλότητες, φάρυγγας,λάρυγγας). Επομένως χρειάζεται ΩΡΛ εξέταση.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ ΩΡΛ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν δεν συνυπάρχει ροχαλητό ή άπνοιες κατα τη διάρκεια του ύπνου (αν ναι χρειαζεται εξέταση απο ωρλ), τοτε καλο ειναι να επισκεφτείτε κάποιον νευρολόγο. Και έπειτα κάποιον ψυχίατρο για να διερευνηθεί αν όντως υπαρχουν σοβαρές διαταραχές του ύπνου και ποια ειναι η αιτια αυτών.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Νευρολόγοι ψυχίατροι ασχολούμαστε με τα προβλήματα ύπνου

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Στην περίπτωση σας είναι πιο δόκιμη η επίσκεψη σε νευρολόγο.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα, μάλλον πρέπει να επισκεφτείτε ιατρείο ύπνου. Υπάρχουν και σε νοσοκομεία. Θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Οι πνευμονολόγοι κάνουν μελέτη ύπνου αν κριθεί απαραίτητη- χρειάζεστε νευρολόγο ή ψυχίατρο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό