• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 16/04/2023

Έχω δυσανάλογα μαζεμένο λίπος (από έφηβη δηλαδή, ακόμα και όταν ήμουν 58 κιλά) στην περιοχή γόνατο-μπουτι . Δεν είναι "ψωμάκια" .Είναι χοντρά μπούτια. Αυτή τη στιγμή με ενοχλεί αυτό αν και τώρα είμαι 76 κιλά. Είμαι 49 ετών. Το σώμα μου είναι large αλλά μέσα στα ρούχα δεν με ενοχλεί. Μέσα και έξω από τα ρούχα με ενοχλεί αυτό. Μπορεί η μέθοδος της λιποαναρροφησης να αφαιρέσει ποσότητα λίπους από τους μηρούς πάνω κάτω και φυσικά να τους σφίξει;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι ,η λιποαναρρόφηση είναι ενδεικτική θεραπεία για το πρόβλημα που έχετε.

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Η λιποαναρρόφηση είναι ιδανική για την αντιμετώπιση του τοπικού πάχους σε όλο το σώμα. Είναι ιδανική για τη βελτίωση του περιγράμματος του σώματος και την απώλεια του τοπικού, που κ αν αυτό βρίσκεται . Με την τεχνολογία και του Vaser k του κ του liposurg που χρησιμοποιούμε υπάρχει ένας βαθμός σύσφιξης, αλλά αν η χαλάρωση είναι έντονη τότε πρέπει συνήθως μα συνδυαστεί και με κάποια επέμβαση ανόρθωσης. Καλό θα ήταν να σας δούμε από κοντά για τις αναγκες σας .

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Η λιποαναρρόφηση θα βελτιώσει αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.
    Βασικός στόχος της λιποαναρρόφησης είναι να αφαιρέσει το λίπος σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος προκειμένου να δημιουργηθούν οι επιθυμητές αναλογίες για ένα αρμονικό σώμα.
    Το πρόβλημα που σας απασχολεί είναι πολύ συνηθισμένο σε πολλές γυναίκες της Μεσογείου και αντιμετωπίζεται μέσω λιποαναρρόφησης ή λιπογλυπτικής.
    Η όποια δυσμορφία υπάρχει στην περιοχή, μπορεί να αντιμετωπιστεί διαφορετικά ανάλογα την περίπτωση, δηλαδή, την ποιότητα των ιστών, την χαλάρωση, την έκταση του προβλήματος, την περιοχή κλπ.
    Η χαλάρωση μπορεί να αντιμετωπιστεί δια μέσω της ίδιας της επέμβασης, χρησιμοποιώντας διαφορετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντουντουλάκης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα, περιγράφετε μια κλινική εικόνα πιθανόν συμβατή με λιποίδημα. Η θεραπεία περιλαμβάνει αποκλειστικά τη λιποαναρροφηση και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Ναι μπορεί η λιποαναρροφηση 360 να σας βοηθήσει

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας
    Από ό, τι μου περιγράφετε έχετε την εικόνα λιποιδήματος που χαρακτηρίζει τα άκρα. Το λίπος εκεί είναι πιο "σφιχτό" και αντιστέκεται στη δίαιτα. Η μόνη λύση διόρθωσης είναι η λιποαναρρόφηση μέχρι το σημείο που το δέρμα μπορεί να να επανέλθει από την άποψη της σφριγηλότητας.
    Θα χαρώ να σας δω στο ιατρείο για μία κατ' ιδίαν εξέταση όπου μπορούμε να υπολογίσουμε και πόσο μπορούμε να αφαιρέσουμε.
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά
    Σχετικά με την ερώτησή σας:
    Ο ορισμός της λιποαναρρόφησης είναι η αφαίρεση του τοπικού λίπους που αντιστέκεται στη μείωσης του με τη δίαιτα και την άσκηση.
    Όπως περιγράφεται την περίπτωσή σας υπάρχει περιμετρικά λίπος στην περιοχή των μηρών .
    Στις περιπτώσεις αυτές που συνδυάζονται με ηλικίας μεγαλύτερη των 30 ετών και μή εντοπισμένο λιπώδη ιστό αποτελεί αντένδειξη η λιποαναρρόφηση.
    Για περισσότερες πληροφορίες και εξηγήσεις καλό είναι να επισκεφτείτε το ιατρείο ενός πλαστικού χειρουργού

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η λιποαναρρόφηση είναι μέθοδος για τοπικό λίπος από ότι ακούω από την ερώτησή σας εσείς έχετε λιποδυστροφία στους μηρούς , άρα είναι ιδανικό περιστατικό Για λιποαναρρόφηση. Καλό θα είναι να κλείσετε κάποιο ραντεβού για να συζητήσουμε όλες τις λεπτομέρειες

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει συνδυαστική εφαρμογή με λιποαναρρόφηση και συσκευές που προκαλούν σύσφιξh στο σώμα όπως το Bodytite και το Renuvion που επιτυγχάνουν αυτό που επιθυμείτε

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να αφαιρέσει λίπος αλλά όχι όλο γιατί θα επέλθει χαλάρωση του δέρματος σε αυτή την ηλικία που είστε . Κάνετε μια πιο συντηρητική λιποαναρρόφηση και να αξιολογήσετε το τελικό αποτέλεσμα μετά από 6 μήνες με 1 χρόνο

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία