• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 23/11/2022

Εχω κανει laser πτιν 20 περιπου χρονια...μπορω να κανω ξανα;;

27 ειδικοί απάντησαν

  • Ασφαλώς Εφόσον το μάτι σας το επιτρέπει

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • θεωρητικά μπορείτε να κάνετε trans PRK πάνω σε παλιά LASIK, όμως πρώτα πρέπει κάποιος να εκτιμήσει το λόγο της υποτροπής κ το νέο κίνδυνο..δε δημιουργούν μόνο οι κερατεκτασίες κ τα υπόλοιπα των χειρουργείων διαθλαστικές ανάγκες, υπάρχει κ η οπτική κόπωση που επηρεάζει τον κρυσταλλοειδή φακό

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Αν το διαπλαστικό σφάλμα έχει επανέλθει υπάρχουν λύσεις, όχι απαραίτητα επανάληψη του λέιζερ

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Σε γενικές γραμμές ναι, χρειάζεται όμως να κάνετε μια τοπογραφία κερατοειδούς για να δείτε αν μπορείτε να ξανακάνετε laser και να συζητήσετε με το ιατρό σας αν η επανεπέμβαση θα λύσει το πρόβλημα σας ή αν χρειάζεται να κάνετε άλλου είδους επέμβαση αναλόγως και της ηλικίας σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλησπέρα , αν το επιτρέπει το πάχος του κερατοειδή και η γενική υγεία του οφθαλμού μπορεί να γίνει μια διόρθωση εννοείτε .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Για ποιο πράγμα κάνατε laser ??

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Πιθανόν ναι αλλά πρέπει πρώτα να ελεγχθείτε

    Λαλέτσογλου Ελισάβετ

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Αιγάλεω

  • Θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ειδικο οφθαλμιατρο κερατοειδους για να γινουν οι καταλληλες μετρησεις και να δοθει ενα τελικο πορισμα.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Εάν δεν είστε ικανοποιημένος μπορείτε να κάνετε ξανά laser εφόσων πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις που θα φανούν στον προεγχειρητικό έλεγχο.

    Παπαμαστοράκης Γεώργιος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πολύ πιθανόν.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρτάται τι τύπος laser εχει γινει, ποιες ειναι οι τωρινες μετρησεις και για ποιο λογο...

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Ναι , υπό προϋποθέσεις.

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν το μάτι είναι κατάλληλο για επέμβαση μπορείτε. Θα πρέπει να κάνετε έναν προεγχειρητικό έλεγχο.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θεωρητικά ναι.

    Δαραβάγκα-Λύρου Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Αναλόγως πόσοι είναι οι βαθμοί που έχετε και πόσο είναι το πάχος του κερατοειδούς σας. Αυτό για να απαντηθεί θέλει οφθαλμολογική εξέταση.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΕΑΝ ΗΤΑΝ PRP H LASIK KAI ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΟ ΠΑΧΟΣ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΜΥΩΠΙΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Ίσως. Θεωρητικά ναι, αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Απαιτείται επανάληψη πλήρους προεγχειρητικού ελέγχου.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Ενδεχομένως. Εξαρτάται από το είδος του διαθλαστικού σφάλματος (μυωπία, πρεσβυωπία, αστιγματισμό) που είχε διορθωθεί, το είδος του σφάλματος που έχετε τώρα, την κατάσταση του κερατοειδούς. Ακόμη και αν τα παραπάνω δεν επιτρέπουν τη διόρθωση με laser, υπάρχει η πιθανότητα να εφαρμοστεί κάποια άλλη μέθοδος διόρθωσης των βαθμών σας (αλλαγή φακού, ένθεση επιπλέον φακού ICL) κα ανάλογα με την περίπτωση

    Παπανδρέου Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εξαρταται απο το υπολειπομενο παχος της προσθιας στοιβαδας του οφθαλμου(κερατοειδης).Εαν ειναι αρκετο και δεν εχει αλλα προβληματα μπορει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορείτε να κάνετε ξανά αλλά με την προϋπόθεση οτι ο τοπογραφικός έλεγχος και ο έλεγχος στο μικροσκόπιο του κερατοειδούς ειναι εντός φυσιολογικού εύρους. Και φυσικά η ηλικία το ειδος της επέμβασης στην οποία υποβληθήκατε και οι υπόλοιπομενοι βαθμοί παίζουν καθοριστικό ρόλο ως προς το σχεδιασμό της νέας επέμβασης

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Εξαρτάται από την ηλικία του ασθενούς και το υπολειπόμενο πάχος του κερατοειδούς .
    Οι απαντήσεις τέτοιου τύπου ερωτήσεων συνήθως είναι εξατομικευμένες .

    Ντερ-Γκαραπετιάν Βάτσε

    Οφθαλμίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα ! Η απάντηση είναι ότι μπορείτε αρκεί να προηγηθεί αυστηρός προεγχειρητικός έλεγχος ο οποίος μας επιτρέπει τη διόρθωση !

    Καραγιάννη Ναταλία

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Υπο προϋποθέσεις ναι .Χρειάζεται οφθαλμολογικος έλεγχος

    Dr. Μιραχτσής Θεόδωρος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Στρατιωτικός ιατρός

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι,μπορειτε.

    Ρούπας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κολωνός

  • Θα πρέπει να ξανά γίνουν μετρήσεις και αν ο κερατοειδής ειναι σε καλή κατάσταση κ με αρκετό πάχος συνήθως μπορεί να γινει και πάλι επέμβαση

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας. Θα μπορούσε να επαναληφθεί συμπληρωματικό laser, αν το επιτρέπει το πάχος του κερατοειδούς σας.

    Μποζίκας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Αν το πάχος του κερατοειδούς είναι επαρκές, το laser μπορεί να επαναληφθεί (retreatment).

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια