• Laser for Myopia
  • Submitted on 23/11/2022

Εχω κανει laser πτιν 20 περιπου χρονια...μπορω να κανω ξανα;;

27 specialists answered

  • Ασφαλώς Εφόσον το μάτι σας το επιτρέπει

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • θεωρητικά μπορείτε να κάνετε trans PRK πάνω σε παλιά LASIK, όμως πρώτα πρέπει κάποιος να εκτιμήσει το λόγο της υποτροπής κ το νέο κίνδυνο..δε δημιουργούν μόνο οι κερατεκτασίες κ τα υπόλοιπα των χειρουργείων διαθλαστικές ανάγκες, υπάρχει κ η οπτική κόπωση που επηρεάζει τον κρυσταλλοειδή φακό

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Αν το διαπλαστικό σφάλμα έχει επανέλθει υπάρχουν λύσεις, όχι απαραίτητα επανάληψη του λέιζερ

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Σε γενικές γραμμές ναι, χρειάζεται όμως να κάνετε μια τοπογραφία κερατοειδούς για να δείτε αν μπορείτε να ξανακάνετε laser και να συζητήσετε με το ιατρό σας αν η επανεπέμβαση θα λύσει το πρόβλημα σας ή αν χρειάζεται να κάνετε άλλου είδους επέμβαση αναλόγως και της ηλικίας σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • Καλησπέρα , αν το επιτρέπει το πάχος του κερατοειδή και η γενική υγεία του οφθαλμού μπορεί να γίνει μια διόρθωση εννοείτε .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Για ποιο πράγμα κάνατε laser ??

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Πιθανόν ναι αλλά πρέπει πρώτα να ελεγχθείτε

    Laletsoglou Elisavet

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Aigaleo

  • Θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ειδικο οφθαλμιατρο κερατοειδους για να γινουν οι καταλληλες μετρησεις και να δοθει ενα τελικο πορισμα.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Εάν δεν είστε ικανοποιημένος μπορείτε να κάνετε ξανά laser εφόσων πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις που θα φανούν στον προεγχειρητικό έλεγχο.

    Papamastorakis Georgios

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Heraklion

  • Πολύ πιθανόν.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Εξαρτάται τι τύπος laser εχει γινει, ποιες ειναι οι τωρινες μετρησεις και για ποιο λογο...

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Ophthalmologist

    Ioannina

  • Ναι , υπό προϋποθέσεις.

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Εάν το μάτι είναι κατάλληλο για επέμβαση μπορείτε. Θα πρέπει να κάνετε έναν προεγχειρητικό έλεγχο.

    Gkountis Hristoforos

    Ophthalmologist

    Ilioupoli

  • Θεωρητικά ναι.

    Daravagka-Lurou Maria

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Αναλόγως πόσοι είναι οι βαθμοί που έχετε και πόσο είναι το πάχος του κερατοειδούς σας. Αυτό για να απαντηθεί θέλει οφθαλμολογική εξέταση.

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΕΑΝ ΗΤΑΝ PRP H LASIK KAI ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΟ ΠΑΧΟΣ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΜΥΩΠΙΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Ophthalmologist

    Patras

  • Ίσως. Θεωρητικά ναι, αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Απαιτείται επανάληψη πλήρους προεγχειρητικού ελέγχου.

    Mpasiakos Sotirios

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Thessaloniki

  • Ενδεχομένως. Εξαρτάται από το είδος του διαθλαστικού σφάλματος (μυωπία, πρεσβυωπία, αστιγματισμό) που είχε διορθωθεί, το είδος του σφάλματος που έχετε τώρα, την κατάσταση του κερατοειδούς. Ακόμη και αν τα παραπάνω δεν επιτρέπουν τη διόρθωση με laser, υπάρχει η πιθανότητα να εφαρμοστεί κάποια άλλη μέθοδος διόρθωσης των βαθμών σας (αλλαγή φακού, ένθεση επιπλέον φακού ICL) κα ανάλογα με την περίπτωση

    Παπανδρέου Ηλίας

    Ophthalmologist

    Platia Mavili

  • Εξαρταται απο το υπολειπομενο παχος της προσθιας στοιβαδας του οφθαλμου(κερατοειδης).Εαν ειναι αρκετο και δεν εχει αλλα προβληματα μπορει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Μπορείτε να κάνετε ξανά αλλά με την προϋπόθεση οτι ο τοπογραφικός έλεγχος και ο έλεγχος στο μικροσκόπιο του κερατοειδούς ειναι εντός φυσιολογικού εύρους. Και φυσικά η ηλικία το ειδος της επέμβασης στην οποία υποβληθήκατε και οι υπόλοιπομενοι βαθμοί παίζουν καθοριστικό ρόλο ως προς το σχεδιασμό της νέας επέμβασης

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Εξαρτάται από την ηλικία του ασθενούς και το υπολειπόμενο πάχος του κερατοειδούς .
    Οι απαντήσεις τέτοιου τύπου ερωτήσεων συνήθως είναι εξατομικευμένες .

    Nter-Gkarapetian Vatse

    Ophthalmologist

    Kallithea

  • Καλησπέρα ! Η απάντηση είναι ότι μπορείτε αρκεί να προηγηθεί αυστηρός προεγχειρητικός έλεγχος ο οποίος μας επιτρέπει τη διόρθωση !

    KARAGIANNI NATALIA

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Υπο προϋποθέσεις ναι .Χρειάζεται οφθαλμολογικος έλεγχος

    Mirahtsis THeodoros

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Στρατιωτικός ιατρός

    Thessaloniki

  • Ναι,μπορειτε.

    Ρούπας Δημήτριος

    Ophthalmologist

    Kolonos

  • Θα πρέπει να ξανά γίνουν μετρήσεις και αν ο κερατοειδής ειναι σε καλή κατάσταση κ με αρκετό πάχος συνήθως μπορεί να γινει και πάλι επέμβαση

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Γειά σας. Θα μπορούσε να επαναληφθεί συμπληρωματικό laser, αν το επιτρέπει το πάχος του κερατοειδούς σας.

    Mpozikas Dimitrios

    Ophthalmologist

    Piraeus

  • Αν το πάχος του κερατοειδούς είναι επαρκές, το laser μπορεί να επαναληφθεί (retreatment).

    Stefanou Georgios

    Ophthalmologist

    Ano Patisia