• Κυφοπλαστική
  • Υποβλήθηκε 03/10/2023

Καλησπερα σας.Εχω τον Πατερα μου με προσφατο καταγμα 2-3 μηνων περιπου στον 01 πιθανως οστεοπωροτικο. Επεσε πριν 4 μηνες με τον ποπο.Η ακτινα τοτε δεν εδειξε καταγμα.Τωρα που τον πηγα για νεα ακτινα ωστε να δωσουμε σε νευροχειρουργους αλλο θεμα σθενωσης,ανακαλυψαμε καταγμα χωρις ομως αλλη πτωση απο την πρωτη που ειχε!!! Η καρδια του ειναι καλη χωρις παθολογικα προβληματα και οι πιεσεις του σταθερες χωρις χαπι πιεσης εδω και δυο χρονια. Μπορει να γινει κατι με την κυφοπλαστικη? Μπορει αυτος ο ανθρωπος να κανει ολικη αναισθησια που ειναι 81 χρονων? Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας που διαβαζετε εδω σε αυτο το φορουμ.

12 ειδικοί απάντησαν

  • ο καρδιολόγος και ο αναισθησιολόγος αποφασίζουν για την επικινδυνότητα της γενικής αναισθησίας. από πλευράς μας φροντίζουμε για ελάχιστα επεμβατική τεχνική ώστε σε σύντομο χρονικό διάστημα και με ασφάλεια να αντιμετωπίσουμε το κάταγμα και τη στένωση

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Οι επεμβάσεις σε αυτές τις ηλικίες πάντα εγκυμονούν κινδύνους.Εαν όμως ο πόνος εχει κανει πολύ δύσκολη την καθημερινότητα του ατόμου και εαν επιτρέπει η γενικη κατασταση της υγείας του,τότε η κυφοπλαστική σαφώς και θα βοηθήσει.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Η κυφοπλαστικη σε πρόσφατα κατάγματα οσφυικων σπονδύλων μπορεί να ανακουφίσει από τον πόνο.
    Για το αν χρειαστεί κάτι επιπλέον για το θέμα της στένωσης , θα σας έχει ενημερώσει ο νευροχειρουργός υποθέτω.
    Η ηλικία του πατέρα σας δεν είναι απαγορευτική για την αναισθησία, άλλωστε ο αναισθησιολογίας είναι αυτός που θα σας ενημερώσει για πιθανούς κινδύνους.
    Να είστε σίγουρος ότι κανένας γιατρός δε θα ρισκάρει τη ζωή ενός ασθενούς, προφανώς αν αποφασιστεί χειρουργείο αυτό θα γίνει με ελεγχόμενο κίνδυνο κ συνήθως χαμηλό.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • δεν είναι πρώτη επιλογή η κυφοπλαστική για τα άτομα της ηλικίας του. Χρειάζεται επίσης οπωσδήποτε την κατάλληλη αγωγή για την οστεοπόρωση.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • μπορεί άνετα να κάνει κυφοπλαστικη με γενική αναισθησια

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα στο να κάνει κυφοπλαστική. Ο αναισθησιολόγος που θα τον εξετάσει θα κρίνει το βαθμό του ρίσκου που κάθε χειρουργείο έχει, αλλά σε πολλές περιπτώσεις κάνουμε Κυφοπλαστικές χωρίς γενική αναισθησία.

    Σταυρόπουλος Σταύρος

    Νευροχειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Ναι, με την Κυφοπλαστικη Θα σταματήσει να πονάει άμεσα και 1 h μετά την επέμβαση θα σηκωθεί να περπατήσει χωρίς πόνο. Μπορεί να λάβει γενική αναισθησία, κυφοπλαστική μπορεί να γίνει και υπό μέθη. Όλη διαδικασία διαρκεί 1 h. Ο καθαρά χειρουργικός χρόνος είναι 20 με 30 λεπτά για να επίπεδο.

    Τσιάβος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Η κυφοπλαστική έχει λόγο να γίνει σε ένα πρόσφατο κάταγμα. Η μαγνητική τομογραφία μπορεί να βοηθήσει πάνω σε αυτό.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • H κυφοπλαστική είναι μια ελάχιστα επεμβατική μέθοδος κατάλληλη για τους ηλικιωμένους ασθενείς με οστεοπορωτικά κατάγματα , αρκεί να μην απαιτείται σπονδυλοδεσία και με την προυπόθεση ότι ο ασθενής δύναται να πάρει γενική αναισθησία. Συνεπώς για να παρθεί μια απόφαση επί του πρακταίου θα πρέπει να γίνει μια συνάντηση από κοντά ώστε να εκτιμηθούν τα πραγματικά δεδομένα.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Ναι μπορεί να κάνει Κυφοπλαστική εάν κρίνεται απαραίτητο

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Καλησπέρα σας.
    Η κυφοπλαστική είναι πολύ αποτελεσματική τόσο για την αποφυγή της κύφωσης,όσο και για την αντιμετώπιση του πόνου. Είναι μια πολύ ασφαλής και σχετικά γρήγορη επέμβαση. Όσο αφορά στο θέμα της αναισθησίας, δε θα πρέπει να σας ανησυχεί διότι πλέον και αυτή έχει εξελιχθεί πάρα πολύ και είναι ιδιαίτερα ασφαλής ακόμα και για ασθενείς οι οποίοι έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας.

    Με εκτίμηση,
    Απόστολος Αποστολάτος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα. Σε αυτές τις ηλικίες αποφεύγουνε τις επεμβάσεις και ακολουθούμε συντηρητική αντιμετώπιση όπως τοποθέτηση ενός θώρακο-οσφυϊκού νάρθηκα.

    Κακλαμάνης Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι