• Κυτταρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 12/03/2023

Πως μπορώ να αποβαλλω την κυτταρίτιδα στην κοιλιά?κανω γυμναστική αλλά μαλλον θελει παραπάνω.η διατροφή μου ειναι καλή. Δεν τρωω γλυκά αναψυκτικά γενικως junk food.

15 ειδικοί απάντησαν

  • Για να μπορέσω να σας εκφράσω μια συγκεκριμένη άποψη είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση και η λήψη ιστορικού.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η κυτταρίτιδα αποτελεί μια τοπική αντίδραση του λιπώδους ιστού που βελτιώνεται ή χειροτερεύει ανάλογα με τον τρόπο ζωής και τη διατροφή μας.
    Υπάρχουν αρκετές θεραπείες που αποσκοπούν στη βελτίωση, αλλά όχι, όπως διαφημίζεται λανθασμένα , στην εξάλειψη της.
    Για την έγκυρη ενημέρωσης σας σιωνιστών να ενημερωθείτε από εξειδικευμένους γιατρούς.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ύπαρχουν ενέσιμες θεραπείες που βοηθούν ή και μηχανήματα

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Θα μπορούσατε να συνδυάσετε , στο ιατρειο μας τουλάχιστον είναι ένα πρωτόκολλο που βοηθάει παρά πολύ, ενέσιμες Μεσοθεραπείες ειδικές για την κυτταρίτιδα με την τεχνολογία triple Rf ( ραδιοσυχνότητας ) που ενισχύει τη σύσφιξη και κολλαγονογενεση. Αν η κυτταρίτιδα οφείλεται σε τοπικό λιπος τότε χρειάζεται είτε λιποδιάλυση είτε λιποαναρρόφηση για να βελτιωθεί η εικόνα της

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Η γυμναστική και η διατροφή είναι η κατάλληλες μη χειρουργικές μέθοδοι για την αντιμετώπιση της κυτταρίτιδας εάν είναι φυσικά κυτταρίτιδα και δεν είναι λίποςΙσως η μεσοθεραπεια θα μπορούσε να βοηθήσει

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Μπορείτε να κάνετε μεσοθεραπεια.

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • Η κυτταρίτιδα είναι δερματική βλάβη. Μεσοθεραπειες, εφαρμογές με ιατρικα μηχανήματα σώματος, boosters… εξαρτάται από την κλινική σας εικόνα.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Ενδεχομένως να χρειαστείτε κάποιο μηχάνημα ή εξειδικευμένη μεσοθεραπεία ανάλογα με την έκταση του προβλήματος

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Συνεχιστε την προσπαθεια, δυστυχως η κυτταριτιδα ειναι δυσεπίλυτο προβλημα.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Σωστή διατροφή (όχι ζάχαρη , αλάτι , λευκό αλεύρι ), ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ και φυσικά άσκηση.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Η κυτταρίτιδα είναι μια πολυπαραγοντική νόσος που έχει σχέση με την καθιστική ζωή, το κάπνισμα, την έλλειψη άσκησης και ενυδάτωσης όπως φυσικά και με την κληρονομικότητα. Η αντιμετώπιση της είναι πολυπαραγοντική και περιλαμβάνει την διόρθωση όλων αυτών των παραγόντων, υιοθετώντας έναν πιό υγιεινό τρόπο ζωής καθώς και την διενέργεια επεμβατικών θεραπειών από τον δερματολόγο όπως μεσοθεραπείες, ειδικά peelings, δερμοαπόξεση, επεμβατική αποκόλληση των ινώσεων, PRP και άλλα.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη αιτία για το σχηματισμό της κυτταρίτιδας.
    Για την αντιμετώπισή της υπάρχουν οι μη επεμβατικές και οι επεμβατικές μέθοδοι. Όλες έχουν στόχο να διαλύσουν τις ινώσεις κάτω από το δέρμα που σχηματίζουν τα εντυπώματα.
    Στις μη επεμβατικές ανήκουν οι ραδιοσυχνότητες ή υπέρηχοι που και οι ενέσιμες μεσοθεραπείες για κυτταρίτιδα και η έγχυση υαλουρονικού για να γεμίσουν τα εντυπώματα. Αυτές απαιτούν και έναν κύκλο συνεδριών που δε μπορεί να προκαθοριστεί από την αρχή με σιγουριά.
    Στις επεμβατικές ανήκουν η διατομή των ινώσεων με ειδική λεπίδα που εισχωρεί κάτω από κάθε εντύπωμα, η μεταμόσχευση λ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται ειδική μεσοθεραπεία ενέσιμη για την κυτταρίτιδα σε συνδυασμό με μηχανήματα λεμφικού μασάζ και ραδιοσυχνοτήτων

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας πρέπει να σας αξιολογήσει δερματολογος γιατί μπορεί να έχετε χαλάρωση και όχι κυτταριτιδα .Υπάρχουν θεραπείες είτε μη μηχανηματα σωματος :ραδιοσυχνοτητες,cavitation που βοηθούν όπως και ειδικές ενεσιμες θεραπείες που γίνονται τοπικά είτε και συνδυασμός και των δυο

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Δυστυχως η ολοκληρωτική αντιμετώπιση της κυτταρίτιδας είναι σχεδόν αδύνατη. Πρόκειται για πολυπαραγοντικη κατάσταση όποτε η ισορροπημένη άσκηση και διατροφή δεν αποκλείουν την εμφάνιση της. Εάν πρόκειται πράγματι για κυτταρίτιδα και όχι για χαλάρωση ή ραγάδες πχ μετά απο εγκυμοσύνη ή εναλλαγές στην πρόσληψη και απώλεια βάρους υπαρχουν καποιες θεραπειες που μπορούν να τη βελτιώσουν ή να προλάβουν επιδείνωση της πχ θεραπειες με ιατρικά μηχανήματα χαμηλής ενέργειας ή ενέσιμες θεραπειες ή συνδυασμός αυτών
    Το ιδανικό θα ήταν να σας έβλεπα απο κοντά για να σας προτείνω συγκεκριμένα

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς