• Κυτταρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 30/04/2023

Έχω σοβαρό πρόβλημα κυτταρίτιδας και χαλάρωση δέρματος μετά από αυξομειώσεις βάρους .. είμαι 37.. σκοπεύω να ξεκινήσω γυμναστήριο όμως αμφιβάλω πια αν αρκεί... τι προτεινετε;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Σας προτείνω θεραπείες μεσοθεραπείας για κυτταρίτιδα ,σε συνδυασμό με μεσοθεραπεία και laser yag για την χαλάρωση. Οι συνδυαστικές θεραπείες έχουν πάντα καλύτερο και πιο γρήγορο αποτέλεσμα.

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας .
    Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία σας μαζί μου .
    Προτείνω να επισκεφθείτε έναν Πλαστικό Χειρουργό για να σας εξετάσει από κοντά και να προτείνει πιθανές λύσεις .

    Ασημομύτης Χρήστος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ευαγγελισμός

  • Ευχαριστώ για την ερώτησή σας. Για την κυτταρίτιδα υπάρχουν αρκετές λύσεις που βελτιώνουν το αποτέλεσμα, όπως, μεσοθεραπεία , λιπογλυπτική smart lipo, LPG αναλόγως της κάθε περιπτώσεως που θα συζητήσουμε και θα βρούμε μαζί σας ποιο θα είναι το καλύτερο για εσάς, ανάλογα με την ποιότητα του δέρματος και τις καθημερινές σας συνήθειες καθώς κ το status της υγείας σας. Το γυμναστήριο δεν θα βοηθήσει το δέρμα καθόλου αφού γυμνάζει ΜΟΝΟ τους υποκείμενους μύες.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να κάνετε rf , lpg και ενέσεις μεσοθεραπείας

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν διάφορες θεραπείες που εφαρμόζονται για την αντιμετώπιση της κυτταρίτιδας όπως Cavitation, ραδιοσυχνότητες με λεμφικό μασάζ, carboxytherapy, υποσκαφή και ειδικές μεσοθεραπείες. Κάθε θεραπεία είναι εξατομικευμένη ανάλογα με την βαρύτητα και την έκταση της κυτταρίτιδας. Συνήθως χρειάζεται ένα συνδυαστικό πακέτο θεραπειών με συνεδρίες ανά εβδομάδα. Αντίστοιχα θεραπείες με ραδιοσυχνότητες για την χαλάρωση. Επειδή κάθε θεραπεία είναι εξατομικευμένη καλό θα ήταν να σας δει κάποιος ειδικός από κοντά.

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εάν είναι κυτταρίτιδα και δεν είναι λίπος που θα βελτιωνόταν με λιποαναρρόφηση τότε η γυμναστική και η κατάλληλη δίαιτα είναι η θεραπεία επιλογής Για την χαλάρωση είναι η χειρουργική επέμβαση

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Αν ο βαθμός χαλάρωσης μετά από αυξομειώσεις βάρους είναι μεγαλος τότε πιθανότατα να μην αρκεί μόνο το γυμναστήριο, που σίγουρα είναι καλό που το εντάσσετε στην καθημερινότητά σας. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό, εννοώντας στην δίκη μας ειδικότητα της πλαστικής χειρουργικής ούτως ώστε να γίνει μια κλινική συνεκτίμηση. Κατά τη διάρκεια της κλινικής εξέτασης θα εκτιμήσουμε το βαθμό χαλάρωσης, ανά συνυπάρχει κ τοπικό και φυσικά θα σας προταθεί το ιδανικό για την περίπτωσή σας πλάνο αντιμετώπισης.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Απαιτείται η κλινική εκτίμηση για να καθοριστεί το στάδιο της κυτταρίτιδας και να προταθεί η κατάλληλη θεραπεια.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Να ξεκινησετε γυμναστήριο κ βλέπουμε.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας.
    Δε μπορώ να προτείνω γιατί δεν ξέρω το βαθμό χαλάρωσης και κυτταρίτιδας. Γενικά μιλώντας, ανάλογα τη βαρύτητα του προβλήματος υπάρχουν και οι ενδεικνυόμενες λύσεις. Σε μια ήπια κυτταρίτιδα και χαλάρωση οι ενέσεις μεσοθεραπείας και κάποια μηχανήματα μπορούν να δώσουν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Για μεγαλύτερου βαθμού χαλάρωση το χειρουργείο δίνει και την καλύτερη λύση

    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός