• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 30/03/2023

Το τεστ παπ εγραφε χαμηλου βαθμου ενδοεπιθηλιακη αλλοιωση lsil.. Αρχικά υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος; Έχω κάποια ήπια μορφή κονδυλωματων προφανώς μέσα στον τράχηλο που δεν φαίνονται με γυμνό ματι; εγώ κολλάω μόνο όποιον έρθω σε σεξουαλικη επαφή χωρίς προφυλαξη; Περιμένω να βγει η απάντηση μ για να δουν ακριβώς τι τύπος είναι ο ιός αν κατάλαβα καλά.. μπορεί να είναι κάτι σοβαρό θα πρέπει να πάρω κάποια θεραπεία η είναι χαμηλό το ποσοστό μ οπότε δεν θα κάνω τπτ ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

8 ειδικοί απάντησαν

  • Έχεις μια αλλοίωση στα κύτταρα του τραχήλου που προκαλείται από μόλυνση από κάποιον από τους ιούς HPV που ευθύνονται και για τα κονδυλώματα. Η αντιμετώπιση θα μπορούσε να είναι και απλά επανάληψη του τεστ παπ σε 6 μήνες αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως πχ τι εικόνα είχαν τα προηγούμενα τεστ παπ.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σας, αυτές οι αλλοιώσεις οφείλονται συνήθως στον hpv, ο οποίος μεταδίδεται με την επαφή χωρίς προφύλαξη. Συνήθως δεν εξελίσσονται σε κάτι πιο σοβαρό αλλά απαιτείται παρακολούθηση καθώς δεν υπάρχει φαρμακευτική θεραπεία για τον ιό hpv

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ο ιός των κονδηλωμάτων κολλιέται και με προφυλακτικό και είναι πολύ συχνός. Με τακτικούς προληπτικούς ελέγχους δεν θα πάθετε τίποτα. Υπάρχουν κάποιες θεραπείες, οχι όμως ειδικές. Κάντε και το εμβόλιο gardasil. Βοηθά στις δυσπλασίες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να τα συζητήσετε με τον γιατρό σας....όταν υπάρχει ένα τετοιο αποτελεσμα στο τεστ, πρόκειται για προσβολή του τραχήλου από στελέχη του HPV. Η βλάβη αυτή ουτως ή άλλως δεν είναι ορατη με γυμνό ματι, για αυτο συστήνουμε άλλωστε τη διενέργεια του τεστ κάθε χρόνο. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε προφυλακτικο για να προφυλάξετε λοχι μονο το συντροφο αλλά και τον εαυτό σας απο περαιτερω μόλυνση απο τον ιό, καθώς ο ιός μπορεί να μολύνει επανειλημμένα το ίδιο άτομο.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις πρόκειται για ήπιες, υποκλινικές περιπτώσεις HPV, χαμηλής μεταδοτικότητας που συνήθως είναι αυτοπεριοριζόμενες και δεν απαιτούν κάποια θεραπεία. Συνήθως πρόκειται για στελέχη χαμηλής ή ήπιας επικινδυνότητας τα οποία σε κάποιο χρονικό διάστημα, περιορίζονται αποτελεσματικά από τον οργανισμό.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Οι οδηγιες διαμορφωνονται με βαση τη δικη σας ηλικια ,τον hpv τυπο που θα εχετε στο hpv dna test και το προηγουμενο ιστορικο σας.Η Lsil διαγνωση δεν αφορα σε κονδυλωματα .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος και δεν πρέπει να ξανακάνετε άμεσα τεστ γτ θα μπορεί να βγουν ψευδως αρνητικά αποτελέσματα. Πρέπει να κάνετε hpv dna test και κολποσκοπηση. Ανάλογα με τα αποτελέσματα της κολποσκοπησης πρέπει να πάρετε είτε κάποιες βιταμίνες είτε να κάνετε κάποια επέμβαση στον τράχηλο ξαναλέω ανάλογα με τα αποτελέσματα της κολποσκοπησης και των βιοψιων αν χρειαστεί να παρθούν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχετε κονδυλώματα αλλά κάποιες αλλοιώσεις λόγω του hpv (ίδιος ιός που προκαλεί τα κονδυλώματα αλλά μπορεί να είναι διαφορετικός υποτυπος). Ο hpv κολλάει με την επαφή και μπορεί κ με την χρήση προφυλακτικόυ αν υπάρχουν αλλο... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • δεν ειναι απαραιτητο να οφειλεται σε κονδυλωματα για τον τραχηλο δεν κανετε τιποτα αν βγουν κονδυλωματα ειναι ιος δεν υπαρχουν φαρμακα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας