• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Για μια εξέταση της συζύγου μου θελουμε την γνώμη σας! Είμαστε μαζί από το 2005 Η ίδια ισχυρίζεται οτι δεν είχε σεξουαλικές επαφες ποτέ με κανενα,εγω ειχα δεκαδες πριν το γάμο και χωρίς προφυλαξη...! 2013 εκανε το 1ο τέστ Παπ το οποίο εδειξε καθαρό Το επόμενο τέστ Παπ 2015 εγεινε με αφορμή μια αποξυση ενδομητρίου και αφερεση πολυπολα εδειξε αλλοιώσεις πλακωδους μετάπλασιας στοιχεία φλεγμονής τραχήλου Μετα 2019 εδειξε ASCUS συνεστησαν επανέλεγχο,τελη δηλαδή 2019 οπου έδειξε καθαρό αιματηρό υποστρωμα! Το επόμενο τεστ Παπ 10/2022 Σπάνια ευρήματα lgsil συμβατα με hpv λοιμώξη....πηγαμε για κολποσκόπηση η οποια έδειξε τα ιδια. Μετα 3μηνες και αφου διαβασα τι είναι hpv και πως μεταδίδεται άρχισα να ανησυχώ και για την υγεία τις αλλα κ για υπαρξη τρίτου προσώπου...καναμε ξανα τεστ παπ και hpv dna test. Αποτελέσματα ίχνη hpv λοιμώξης το τεστ Παπ και το hpv dna ΑΡΝΗΤΙΚΌ και για τους 49 τύπους...! 6 μηνες αργότερα Μάι 2023 τεστ παπ αρνητικο για νεοπλάσματικα κύτταρα (καθαρό)! Δεν δώθηκε καμοια θεραπεία απο γιατρούς αφου εκριναν οτι θα υποχωρήσει απο μονο του οπως και εγεινε ευτυχώς! Να σειμειωσω οτι εγώ πάσχω απο ψωριαση διάγνωσμενη απο την αρχη του γαμου η οποια κανει και στο πέος καποιες εκδορες αμιχες κ χρεισιμοποιειω κορτιζονουχα αλοιφή και στην συνέχεια μπορει να εχουμε επαφη... Επίσης διαγνωστικα με ΣΕΛ Συστηματικο ερυθηματώδη λύκο πριν λιγα χρόνια και επερνα εναμιση χρόνο κορτιζόνη κ ανοσοκατασταλτικες ενεσεις 2021 2022. Το ερώτημα μου ειναι το εξης : Πως βρέθηκε μετα απο 2η δεκαετία μονογαμικής σχέσης τουλάχιστον απο πλευράς μου...! Τις το κόλλησα εγω στην αρχη του γαμου και εμφανιστικε τωρα? Είμαι μονιμα φορέας και λογο τον ανοσοκατασταλτικων φαρμακων το "φουντωσα" και τις το μετεδωσα? Φταιει το αυτοανοσο που εχω, η οτι στην δουλειά με απλυτα χερια μπορει να επιασα στην ούρηση το πεος που ειχε ήδη αμιχες λογο δερματικης ψωριασης το κόλλησα και τις το μετεδωσα πριν λιγο καιρο π.χ. 5 χρονια? Η υπήρξε απιστία απο την πλευρά τις? Ορκίζετε όχι! Δικαιολογητε?Ευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • ΛΟΓΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΑΣ ΕΠΑΦΕΣ
    ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΕΝΕΡΓΟ ΜΟΡΦΗ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΕΣΜΕΝΟ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός