• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Καλησπέρα σας! Ζητώ συγνώμη που σας μπέρδεψα. Γράφω πρώτη φορά κ δεν ήξερα ότι δεν φαίνεται το προηγούμενο μνμ ..... Είμαι 37 ετων, σε σχέση εδώ και 6 χρόνια χωρίς παιδί. Δεν έχω εμβολιαστεί με το εμβόλιο hpv, δεν έχω καπνίσει ποτέ και προσέχω όσο μπορώ την διατροφή μου.Κανω κάθε χρόνο τεστ Παπ εκτός από το 2022 κ το έκανα τώρα το 2023..μέχρι τώρα όλα τα Παπ ήταν καθαρά κ δεν είχα ποτέ θέμα γυναικολογικο... Σε αυτό το Παπ όμως το αποτέλεσμα ήταν: τραχηλική ενδοεπιθηλιακη βλάβη ελαφρού έως μετρίου βαθμού (CIN I-II) και HPV λοίμωξη του τραχήλου.. Κ από κάτω με αστερίσκο * υψηλόβαθμη ενδοεπιθηλιακη βλάβη τραχήλου μήτρας *Ταξινόμηση και κατά Bethesda 2014 Σύσταση:επανάληψη μετά 3μηνο, κολποσκόπηση , HPV DNA test Ο γιατρός μου σύστησε βιταμίνες κ colpofix για 3 μήνες κ επανάληψη τεστ Παπ .... Νομίζω ότι τώρα σας έδωσα ολοκληρωμένο ιστορικό... Θα περιμένω την γνώμη σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας, θα πρέπει να κάνετε hpv dna test και κολποσκοπηση. Ανάλογα με τα ευρήματα της κολποσκοπησης θα δει ο γιατρός σας αν χρειάζεται να πάρει βιοψιες ή όχι. Ανάλογα με αυτό το αποτέλεσμα θα χρειαστεί είτε να γίνει ένα loop είτε να πάρετε βιταμίνες και διάφορα άλλα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά και να κάνετε επανάληψη τεστ παπ σε 3 μήνες.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Κολποσκοπηση και βιοψία

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Αν δεν βελτιωθεί κολποσκοπηση και βιοψία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • πρέπει να γίνει κολποσκόπηση και λήψη βιοψίας, όλα τα άλλα είναι περιττά. Ανάλογα με το αποτέλεσμα της βιοψίας θα καθοριστεί η διαχείριση της κατάστασης μετά (σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικανικής Εταιρείας Παθολογίας Τραχήλου). Τα διάφορα συμπληρώματα και παραφάρμακα δεν έχουν αποδειχτεί ότι βοηθάνε, εγώ δεν τα συστήνω.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Η ενδεδειγμενη αντιμετωπιση για εσας ειναι η εξης : κανετε hpv dna test (cobas ή aptima) ,κολποσκοπηση με ληψη βιοψιων.ΕΦοσον κ μονο εαν οι βιοψιες δειξουν χαμηλοβαθμη αλλοιωση (hpv λοιμωξη,CIN I ,κ με πολυ προσοχη στο CINII ) θα κανετε την αγωγη με colpofix κ ενισχυση του ανοσοποιητικου επι 6μηνο.Κατοπιν επανελεγχο με test pap+hpv test .Οι οδηγιες που σας παραθετω βασιζονται στα guidelines της asccp που ολοι οι γυναικολογοι οφειλουμε να ακολουθουμε.
    Ελπιζω να σας βοηθησα.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε κολποσκόπηση και καλό θα ήταν να συμπληρωθεί με HPV DNA τεστ για όλους τους τύπους.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Γεια σας, αν πρόκειται για υψηλόβαθμη αλλοίωση (HSIL) στο τεστ παπ, τότε συστήνω κολποσκόπηση σε πρώτη φάση και επανέλεγχο του παπ ανάλογα το αποτέλεσμα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια